Jak zwykle w skrzynkach balkonowych i w donicach na tarasach sadzić będziemy przede wszystkim pelargonie, surfinie, petunie i begonie. Musimy pamiętać, żeby dobrać rośliny odpowiednio do warunków, w jakich mają rosnąć. Na półcieniste balkony nadają się wszystkie begonie, ale wyjątkowo efektowna jest płożąca odmiana o morelowych pełnych kwiatach 'Champagner'. W takich samych warunkach dobrze rosną fuksje i niecierpki, które najlepiej czują się na północno-wschodnich i północno-zachodnich balkonach. Na słoneczne stanowiska nadają się prawie wszystkie gatunki i odmiany roślin balkonowych. W takich warunkach wspaniale będą kwitły pelargonie, petunie i surfinie, uczep, sanwitalie, datury, bakopy, złocienie krzewiaste, psianki lub scewole.
Surfinie jak różyczki
Nadal przebojem są surfinie o pełnych, wyglądających jak różyczki kwiatach: 'Double Purple' (fiolet biskupi) i 'Double White' o dużych, pełnych, białokremowych kwiatach, bardzo odporna na deszcz.
Seria Baby charakteryzuje się bardziej zwartym pokrojem, mniejszymi kwiatami i dużą odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Rośliny te wyglądają pięknie posadzone w wiszących koszach.
Seria Repens to najnowsza, niezwykle dekoracyjna grupa surfinii o pokroju wzniosło-kaskadowym, obficie kwitnąca od wiosny do jesieni, o kwiatach pojedynczych, średniej wielkości, samoczyszcząca się. Doskonała do wiszących koszy, skrzynek balkonowych oraz jako roślina okrywowa na rabaty. Natomiast kremowe i jasnoróżowe odmiany surfinii znajdziemy w grupie Victorian.
Coraz większym powodzeniem cieszą się też minipetunie z serii Million Bells i Calibrachoa.
Pelargonie się nie poddają
Chociaż kojarzą się z epoką naszych babć, są nadal bardzo modne, a nowe odmiany - coraz atrakcyjniejsze. I - co ważne - nie tylko o czerwonych kwiatach, ale też w kolorach: różowym, białym i fioletowym.
Najmodniejsze są obecnie pelargonie z grupy Stellar, o wąskich, zaostrzonych płatkach. Bardzo widowiskowa jest odmiana 'Summer Twist White' z tej właśnie grupy, tworząca białe wzniesione ponad liście delikatne kwiatostany. Okazale wygląda prowadzona w formie drzewka.
Drugą popularną grupą pelargonii jest Angeleyes, o kwiatach dwubarwnych, przypominających motylki. Rośliny są niskie, do 25 cm, ale obsypane kwiatami w pięknych pastelowych kolorach. Trzeba pamiętać, że ta grupa odmian pelargonii nie znosi zbyt intensywnego nawożenia.
Miłośnicy pelargonii angielskich nie muszą się z nimi rozstawać latem. Są odmiany, które świetnie rosną w skrzynkach balkonowych (np. ciemnopurpurowa 'Aristo Beauty').
Od kilku lat ogrodnicy mają w ofercie pelargonie bluszczolistne z serii Blizzard, które tworzą półmetrowe pędy i obficie kwitną na czerwono, białoróżowo i jasnoróżowo. Odmiany z serii Tornado to pelargonie o zwisających pędach i pojedynczych kwiatach. Do kolekcji sześciu kolorów dołączyły kolejne: 'Tornado Fuchsia', 'Tornado Pink' i 'Tornado Rose'. Wyjątkowo piękne kwiaty mają pelargonie bluszczolistne 'Mexica Tomcat' i 'Mexica Granatit'.
Dla urozmaicenia
Obficie kwitnące rośliny wymagają nawożenia specjalnymi nawozami co 2 dni. Ułatwi nam życie długo działający nawóz Osmocote, wystarczający na 2 miesiące. Ogrodnicy polecają podłoże Terra Osmocote, zatrzymujące wodę i zaopatrzone w nawozy. Należy też usuwać przekwitłe kwiaty. Nie zapominajmy o podlewaniu.
Nasz balkon będzie wyglądał ciekawiej, kiedy oprócz podstawowych roślin posadzimy kilka innych, dobranych kolorystycznie. Na przykład gazanie z grupy Gazoo nadające się do uprawy w większych pojemnikach (w kolorach białym, żółtym i pomarańczowym). Mają bardzo duże kwiaty, otwarte nawet w pochmurne dni, kwitną długo i obficie. Nie boją się deszczu. Także ciemnoróżowe kwiaty płomyka odmiany 'Intensia Lawender Glow' (wyjątkowo bujnie kwitnącej) będą świetnie wyglądać zarówno w skrzynkach balkonowych jak i w amplach.
Ciekawą propozycją jest lobelia z serii Laguna, o zwisających pędach i kwiatach ciemnoniebieskich lub niebieskich. Tworzy bardzo duże kwiaty (jak na lobelię) i przez cały sezon zachowuje doskonały pokrój.
W tym roku mamy też wielki wybór niecierpków. Nadal lansowana jest odmiana o pełnych kwiatach, wyglądających jak małe różyczki - 'Carambole'. Znaną serią jest Impuls (o dużych kwiatach) i Cajun (o bardzo bogatej kolorystyce).
W wiszących doniczkach, na zacienionym balkonie, pięknie wyglądają begonie bulwiaste z serii Tenella (o mniejszych kwiatach) i Illumination (o kwiatach większych). W sprzedaży są też nowe odmiany begonii wiecznie kwitnącej. Seria Eureka ma duże kwiaty i rozkrzewia się we wszystkich kierunkach. Odmiany o brązowych liściach dobrze znoszą silne nasłonecznienie.
Broda Metusalema
Przy wyborze roślin na balkon nie możemy zapominać o efektownym "tle". Do tworzenia kompozycji kwiatowych doskonale nadaje się uczep (Bidens), występujący w dwóch formach: silnie się rozkrzewiającej i zwartej. Szczególnie ta druga odmiana nadaje się do łączenia z innymi roślinami, ponieważ ich nie zagłusza.
Na żółto kwitnie sanwitalia odmiany 'Azteken Gold', która może rosnąć w miejscach słonecznych i w półcieniu oraz nemezja 'Sunsatia Lemon'. Złotem elfów zwany jest natomiast Plectranthus coleoides, tworzący długie pędy z białoobrzeżonymi listkami. Do kompozycji kwiatowych można też użyć Glechomy. Odmiana 'Metusalem' wyrasta w bardzo długie pędy, przypominające brodę. Świetnie komponuje się z pelargoniami i begoniami, podobnie jak bluszcz 'Balkonstar'.