Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komu przyznali mój limit de minimis? Pomocy suszowej za 2019 rok nadal brak

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/robo1214
Rolnicy są coraz bardziej zniecierpliwieni brakiem pieniędzy obiecanej pomocy suszowej jeszcze za 2019 rok. Chodzi o wsparcie, które mieli otrzymać z puli de minimis. A krajowy limit został wyczerpany. Minister zapewniał, że pieniądze będą.

"Podobno każde gospodarstwo miało mieć określoną kwotę de minimis, ja nigdy z tego nie korzystałem, więc czemu ja nie dostałem? Komuś innemu przyznali mój limit?" pyta Łukasz z województwa wielkopolskiego. Warto wyjaśnić, że limit krajowy nie jest sumą limitów indywidualnych, przysługujących rolnikom.

Komunikat resortu rolnictwa z 7 sierpnia nie napawa optymizmem:

"Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że wysokość wykorzystanego krajowego limitu skumulowanej kwoty pomocy de minimis w rolnictwie na dzień 7 sierpnia 2020 r. wynosi: 100% limitu krajowego, o którym mowa w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9, z późn. zm.).

Aktualne wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie na dzień 07.08.2020 wynosi 295 932 125,00 euro, co stanowi 100,00%

W lutym 2019 roku limit pomocy dla gospodarstwa rolnego został zwiększony z 15 do 20 tys. euro w okresie 3 lat podatkowych.
Podwyższone limity mają obowiązywać do 31 grudnia 2027 r.

Minister obiecał, że pomoc suszowa 2019 będzie wypłacona, nawet bez de minimis

– Jak wcześniej zapowiadałem, mamy rozwiązanie i mimo zakazu KE wypłaty należnych rolnikom środków w formule de minimis wszyscy rolnicy uprawnieni do uzyskania wsparcia z powodu strat wywołanych ubiegłoroczną suszą, takie wsparcie otrzymają – informował w połowie lipca 2020 r. Jan Krzysztof Ardanowski.

Rada Ministrów przyjęła wówczas rozporządzenie dotyczące udzielenia wsparcia. Pieniądze mają trafić rolników, "którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z COVID–19 oraz brakiem wypłaty pomocy w formie dotacji w związku z wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Wsparcie będzie dotyczyło rolników, którzy nie otrzymali pomocy w formule pomocy de minimis w związku z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, w tym suszy, w 2019 r."

Pomoc suszowa 2019 po wyczerpaniu się de minimis. Znów trzeba będzie złożyć wniosek

Zgodnie z zapowiedzią resortu sprzed miesiąca, pomoc będzie przeznaczona dla rolników:

  • w których gospodarstwie szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi, objęły co najmniej 30 proc. danej uprawy;
  • którzy złożyli wniosek o udzielenie pomocy w związku z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy, w 2019 r. w formule de minimis, ale nie otrzymali jej z powodu wyczerpania się krajowego limitu pomocy de minimis w 2020 r.;
  • którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym dotyczącymi COVID–19 oraz niewypłaceniem pomocy de minimis.

Pomoc będzie udzielana na wniosek producenta rolnego złożony do biura powiatowego ARiMR. "Aby uprościć warunki ubiegania się o pomoc, utrata płynności finansowej będzie potwierdzana przez producenta rolnego wyłącznie na podstawie jego oświadczenia".

Wsparcie będzie wypłacone w wysokości należnej producentowi pomocy w związku z wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. - Przyjęte przez rząd rozwiązania przekazałem już do Komisji Europejskiej celem ich notyfikacji – podawał 14 lipca minister Ardanowski.

De minimis wyczerpane, więc na dopłaty do nasion poczekamy

Przypominamy, że charakter pomocy de minimis w rolnictwie mają dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Nabór zakończył się 25 czerwca. Decyzje wydaje się w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany.

Zasady na stronie ARiMR mówią o tym, że przyznaną producentowi rolnemu kwotę dopłaty ARiMR wypłaca w terminie 30 dni od dnia wydania decyzji o przyznaniu/częściowym przyznaniu dopłaty. Ze względu na wyczerpanie limitu de minimis, wygląda na to, że nie ma co liczyć na wypłatę pieniędzy do materiału siewnego w tym roku.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska