Oprócz Patryka i Krzysztofa w MRM działa jeszcze trzydziestu innych radnych - po dwie osoby z każdej z szesnastu toruńskich szkół ponadgimnazjalnych. Od sześciu miesięcy spotykają się regularnie raz w tygodniu i zastanawiają się, jak mogą wpłynąć na rozwój miasta.
Taka będzie wizytówka
Zapału i pomysłów im nie brakuje, co udowodnią już w najbliższą sobotę. Właśnie wtedy w klubie eNeRDe organizują koncert charytatywny na rzecz dzieciaków z toruńskiego Domu Dziecka "Młody Las". - Będzie to pierwszy ważny projekt, realizowany przez MRM - mówi przewodniczący Patryk Jaworski. - Do tej pory poznawaliśmy się, rozmawialiśmy o tym, co chcemy zrobić. Teraz w przygotowanie koncertu angażujemy wszystkie swoje siły, ponieważ wiemy, że będzie to nasza wizytówka.
Zapowiada się ciekawie. Wystąpią młode toruńskie zespoły: Absurd (zwycięzca muzycznego KATAR-u 2008) oraz Redial. Usłyszymy również Kasię Dwojak "Solistkę" i wychowanków "Młodego Lasu". Ale to nie koniec. W programie imprezy znajdzie się również licytacja fantów (m.in. prac plastycznych uczniów jednej z toruńskich szkół i prawdopodobnie gadżety od zawodników Unibaksu). Koncert będzie także okazją do rozstrzygnięcia konkursu na logo Młodzieżowej Rady Miasta. Początek o godz. 18 przy ul. Browarnej 6. Bilety - 5 zł.
Gdyby nie statut...
Jakie jeszcze pomysły ma MRM? - Do połowy czerwca zbieramy podpisy pod petycją w obronie basenu przy ul. Bażyńskich - mówi Krzysztof Duda. - Wiele młodych osób sprzeciwia się planowanej sprzedaży pływalni. Udało nam się zgromadzić już ok. tysiąca podpisów.
Kolejna ważna dla Rady sprawa to zmiana statutu MRM. - Statut, który teraz określa zasady funkcjonowania młodzieżowego samorządu, pochodzi sprzed 10 lat i mocno nas ogranicza - mówi Patryk Jaworski. - Nie uwzględnia naszych obecnych potrzeb i możliwości. Napisaliśmy już projekt nowego statutu, ale od ponad miesiąca czekamy na odpowiedź.
Nastoletni radni mają w planach wstąpienie do Ogólnopolskiej Federacji Młodzieżowych Samorządów Lokalnych (co będzie możliwe dopiero po zmianie statutu). Jeśli się uda, będą mogli wymieniać doświadczenia radami z innych miast, a także bezpłatnie uczestniczyć w szkoleniach i wyjazdach integracyjnych.
Jesienią będą chcieli zorganizować międzyszkolne debaty na temat samorządności i społeczeństwa obywatelskiego. Placówki walczyłyby w turnieju w systemie pucharowym, by w finale spotkać się np. z przedstawicielami Urzędu Miasta. Wśród priorytetów MRM znajduje się także walka o miejsca wolne od tytoniu. - Toruń to miasto, w którym żyje mnóstwo młodych ludzi - mówi Krzysztof Duda. - Do tej pory nie mieli głosu, teraz mają szansę zrobić coś dla swojego miasta, a przy okazji promować samorządność.