MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koncert na 53 dzwony

Rafał Sarnowski
Wczoraj na Rynku Staromiejskim usłyszeliśmy 4-letni carillon
Wczoraj na Rynku Staromiejskim usłyszeliśmy 4-letni carillon Fot. Lech Kamiński
Ma 4 lata, waży ponad 4 tony i budzi wielkie emocje. Czym jest tajemniczy carillon, który zawitał do Grodu Kopernika i przyciągnął tłumy zaciekawionych torunian?

Carillon w Toruniu

W piatek po raz ostatni na toruńskim Rynku Staromiejskim usłyszeliśmy 4-letni mobilny carillon z Douai z Francji. Instrument zbudowany jest z 53 sterowanych klawiaturą dzwonów o łącznej masie 4 045 kg. To zdecydowanie najcięższy instrument akustyczny. By stać się nabywcą takiego nietypowego instrumentu należy poczekać na niego od momentu zamówienia go u ludwisarza aż 4 lata. Cena carillonu waha się w granicach ok. 200 tys. euro.

Toruń to kolejne europejskie miasto, do którego zawitał carillon.
Festiwal Tour de Carillon jest, jak sama nazwa wskazuje, festiwalem objazdowym. Trasa koncertowa zaczęła się 19 lipca w Wiśle i podążyła szlakiem miast nadwiślańskich takich jak Kraków, Puławy, Warszawa, Płock, Włocławek by dotrzeć do Torunia. Następnymi miejscami, do których zawita carillon jest Bydgoszcz, Malbork, Tczew, Gdańsk i Gdynia.

Na świecie jest ok. 200 carillonów i niewielu więcej instrumentalistów. Wśród tej liczby muzyków są też ci pochodzący z Torunia. Należą do nich Magdalena Cynk -Mikołajewska i Rafał Kłoczko. Najwyższy poziom gry, spośród wszystkich carillonistów, prezentuje 6 instrumentalistów.

- Dużą szansę, by dołączyć do grona najlepszych muzyków grających na carillonie ma Rafał Kłoczko - twierdzi Zdzisław Dembek, dyrektor festiwalu. - Taką opinię wygłasza przede wszystkim nauczyciel Rafała, prof. Gert Oldenbeuving.
Torunianom na tyle spodobał się ten niezwykły instrument, że postanowili mieć taki sam u siebie.

- W planach jest zbudowanie w Toruniu carillonu - mówi Zdzisław Dembek. - Ma być on ulokowany na wieży budynku, którego budowa jest planowana na Jordankach, obok Centrum Sztuki Współczesnej. Planowany carillon ma być dwuczłonowy. Obok stacjonarnego zestawu dzwonów mają być też te mobilne. Te ambitne plany maja dużą szansę się ziścić, jeśli Toruń zostanie Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku.

Ciekawostką jest kształt ramy, na której mają być zawieszone dzwony. Ma być ona w kształcie toruńskiej katarzynki. A jeśli znajdą się chętni na utrwalenie swej godności na dzwonach, to będzie też i taka możliwość. Oczywiście za uiszczeniem opłaty, uzależnionej od wielkości dzwonu. Istnieje też możliwość zapisów grupowych.
Najmniejszy dzwon z planowanej konstrukcji jest już zarezerwowany dla Zdzisława Dembka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska