Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncerty, biegi, inscenizacje. Narodowe święto w powiecie bydgoskim pełne wydarzeń

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
W Koronowie wśród 11- listopadowych atrakcji: pokazy przygotowane przez Klub Jeździecki „Deresz” w Nowym Dworze
W Koronowie wśród 11- listopadowych atrakcji: pokazy przygotowane przez Klub Jeździecki „Deresz” w Nowym Dworze Fot. Adam Lewandowski
Już trwają w powiecie bydgoskim imprezy z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Najbliższe dni także zapowiadają się ciekawie. Gdzie się wybrać. Oto program uroczystości.

Sporo się będzie działo 11 listopada w Koronowie. O godz. 10 w bazylice pw. Wniebowzięcia NMP odprawiona zostanie msza św. za Ojczyznę. Po nabożeństwie – złożenie kwiatów w miejscach pamięci. Jeźdźcy z klubu „Deresz” poprowadzą wszystkich potem na Plac Zwycięstwa, gdzie o godz. 12 rozpocznie się „Piknik patriotyczny”.

W programie wydarzenia m. in. wspólne śpiewanie hymnu, występy artystyczne, musztra paradna, którą zaprezentują uczniowie LO w Koronowie, inscenizacja historyczna, pokazy w wykonaniu Klubu Jeździeckiego „Deresz”, warsztaty edukacyjno - historyczne i wiele innych atrakcji. Np. na dziedzińcu Punku Informacji Turystycznej w Koronowie będzie można postrzelać.

Z historią w Koronowie za pan brat

- Harcerze przygotują wystawę znaczków, widokówek i banknotów. Będzie punkt pieczątkowy, pisanie pozdrowień z Koronowa, lakowanie i wybijanie monet. Z kolei w piwnicach PIT Chorągiew Kasztelana Okolskiego przedstawi średniowieczne oblicze Koronowa – wyliczają przygotowane propozycje organizatorzy.

Na tym jednak nie koniec. Uczestnicy pikniku będą mogli zobaczyć jak żyli mieszkańcy Koronowa w XV wieku, porozmawiać z rzemieślnikami z Koronowskiego Cechu św. Józefa, podejrzeć pracę cyrulika, a także posłuchać o historii miasta od rycerzy, wracających z bitwy pod Koronowem.

Na koronowskim rynku stoiska rozstawią 11 listopada m. in.: policja, Zakład Karny w Koronowie i Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bydgoszczy. Dla głodnych organizatorzy szykują grochówkę. Uwaga! Kierowcy liczyć się muszą z utrudnieniami w ruchu, które mogą potrwać do godz. 16.

Koncerty i biesiady w pow. bydgoskim

W Solcu Kujawskim już w piątek 10 bm. z okazji Święta Niepodległości wybrać się można na koncert. O godz. 18 w Soleckim Centrum Kultury wystąpi Andrzej Sikorowski z zespołem. Wejściówki na to wydarzenie rozprowadza sekretariat SCK.

To Cię może również zainteresować

W sobotę msza św. za Ojczyznę odprawiona zostanie w Solcu w kościele pw. św. Stanisława o godz. 11. Po nabożeństwie wspólne odśpiewanie hymnu przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP oraz złożenie kwiatów na mogile powstańców wlkp.

Koncert w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrczu także w piątek 10 listopada. O godz. 17 w placówce wystąpią uczniowie ZSP w Dobrczu, zagra też miejscowa orkiestra dęta.

Koncertami Narodowe Święto Niepodległości uczczone zostanie również w gminie Osielsko. Do świetlicy w Maksymilianowie wybrać się można na koncert 11 listopada o godz. 17. Wcześnie, bo o godz. 11.30 zbiórka przy świetlicy. W programie: biało - czerwony spacer i wspólne śpiewanie hymnu.

Niepodległościowy koncert organizuje także świetlica w Niemczu. Kiedy? W niedzielę 12 listopada o godz. 17.

Z kolei Gminne Centrum Kultury w Sicienku zaprasza wszystkich chętnych na biesiadę patriotyczną pt. „Tobie śpiewam Ojczyzno”. W niedzielę 12 bm. o godz. 15 w placówce wystąpi zespół wokalny „Wrzos” pod kierunkiem Joanny Kalki. W programie także ciekawostki historyczne.

Inne klimaty w Białych Błotach. Tu w sobotę zaplanowano II Bieg Niepodległości. Dla każdego uczestnika darmowa koszulka i medal. Przed startem, który wyznaczono na ul. Centralnej około godz. 16.45, odprawiona zostanie msza św. dla uczestników biegu (godz. 15) i uroczystości rocznicowe pod pomnikiem. Po zakończeniu rywalizacji - o godz. 17 – wieczornica patriotyczna w auli SP w Białych Błotach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak się pozbyć gniewu? Jest prosty sposób!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska