https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec problemów z numerem 112

Łukasz Fijałkowski
fot. Lech Kamiński
W toruńskiej jednostce straży pożarnej przy ul. Olsztyńskiej, powstanie nowoczesne Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

- Każde zgłoszenie musi być natychmiast odebrane - mó-wi Krzysztof Michałowski, zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. - Zagwarantuje to nowysystem przekazywania infor-macji.

Błyskawiczna reakcja na wezwanie
Centrum Powiadamiania Ratunkowego powstanie w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku, Inowrocławiu i Grudziądzu.
W nowych ośrodkach zatrudnieni zostaną operatorzy numeru 112, dyspozytorzy medyczni i straż pożarna. Wszyscy będą w stałym kontakcie z policjantami.

Do Centrum Powiadamiania Ratunkowego dotrą połączenia z dwóch numerów alarmowych: 112 i 999.
- System ma tak funkcjonować, aby przyjęcie zgłoszenia wiązało się z natychmiastowym wysłaniem odpowiednich ratowników, pod konkretny adres - tłumaczy Krzysztof Michałowski. - Podczas rozmowy z osobą wzywającą pomocy, dyspozytorzy będą mieli tylko dwa pytania: co się stało i gdzie.
Możliwe nawet, że drugie pytanie będzie zbędne, ponieważ nowoczesna platforma lokalizacyjna pozwoli na precyzyjną identyfikację danej osoby. To duże ułatwienie, bo obecnie zdarzają się błędy w lokalizacji sięgające nawet do kilku kilometrów.
- Tak się dzieje, ponieważ są miejscowości o takich samych nazwach - mówi Michałowski. - Np. Nowa Wieś jest zarówno w powiecie nakielskim jak i tucholskim. A my musimy precyzyjnie wiedzieć, gdzie konkretnie jechać.

Nowy system będzie również podpowiadał dyspozytorom jakie siły potrzebne są do konkretnej sytuacji.
Z założenia ma nie tylko usprawnić działanie służb ratowniczych, ale przede wszystkim przyspieszyć ich reakcję.

Nie będzie granic między powiatami
Bez względu na to, gdzie znajduje się osoba potrzebująca pomocy, informację odbierze jednostka położona najbliżej miejsca wezwania. Dotychczas bywało z tym różnie. Straż pożarną obowiązują ograniczenia jeśli chodzi o wyjazdy do sąsiednich powiatów. Wyjeżdżają poza swój teren, ale tylko w przypadku dyspozycji wojewódzkiego stanowiska kierowania. Siły są przygotowane do funkcjonowania przede wszystkim na terenie własnego powiatu.

Dogadają się w każdym języku
Operatorzy będą potrafili bez problemu porozumieć się w obcych językach. W Toruniu zatrudnieni zostaną dyspozytorzy posługujący się językiem niemieckim i angielskim. Na te stanowiska przeprowadzony zostanie nabór. Wygrają te osoby, które będą znały najwięcej języków.
Budowa centrum dobiegnie końca za dwa lata. Dziś nie wiadomo jeszcze ile pieniędzy pochłonie, ale nie będą to duże kwoty.
Wystarczy bowiem odpowiednio dostosować istniejące już w budynkach straży pożarnej pomieszczenia. Na budowę nowego systemu przeznaczone zostało 9 mln złotych.
Numer 112 wprowadzony został w 1991 roku, aby ułatwić podróżującym po Europie skorzystanie ze służb ratowniczych bez konieczności zapamiętywania osobnych numerów alarmowych.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska