Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koniec programu 500 plus w tej formie? Co trzeci Polak popiera 500 plus w formie bonu. Rząd rozważa zmiany w programie 500 plus?

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Koniec programu 500 plus w dotychczasowej formie? Co trzeci Polak wybrałby świadczenie 500 plus w formie bonów zamiast pieniędzy.
Koniec programu 500 plus w dotychczasowej formie? Co trzeci Polak wybrałby świadczenie 500 plus w formie bonów zamiast pieniędzy. gov.pl
Koniec programu 500 plus w dotychczasowej formie? Co trzeci Polak wybrałby świadczenie 500 plus w formie bonów zamiast pieniędzy. Czy rząd weźmie to pod uwagę i zaproponuje zmiany w świadczeniu 500 plus? Jarosław Kaczyński komentuje.

Koniec 500 plus w dotychczasowej formie? Czas na zmiany w programie 500 plus?

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla rp.pl, 45,2 proc. Polaków popiera dotychczasową formę przyznawania świadczenia 500 plus, jednak 35,9 proc. badanych jest za wypłacaniem 500 plus w formie bonu.

Co trzeci Polak jest za wypłacaniem 500 plus w formie bonu.

- Gotówkę za lepszą formę uważa częściej co drugi badany w wieku od 25 do 49 lat i podobny odsetek badanych posiadających wykształcenie nie wyższe niż zasadnicze zawodowe. Świadczenia wypłacane w postaci gotówki preferuje blisko 60% respondentów, których dochody nie przekraczają 1000 zł oraz połowa mieszkańców wsi - komentuje wyniki badania dla "Rzeczpospolitej" Piotr Zimolzak wiceprezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Zmiany w programie 500 plus? Beata Szydło: "Nie idźmy tą drogą!"

Czy czas na zmiany w programie 500 plus? W ostatnich dniach zrobiło się głośno o ewentualnej zmianie formy wypłacania świadczenia 500 plus. Wszystko przez wypowiedź wicepremier Jadwigi Emilewicz, która podczas dyskusji o bonie turystycznym w programie "Money. To się liczy" przyznała, że rząd rozważa wprowadzenie podobnej formy wypłat również dla innych świadczeń. Zmiana formy miałaby dać gwarancję, że fundusze są wydawane na cele zgodne z pierwotnym przeznaczeniem.

Wiele osób odczytało słowa wicepremier Jadwigi Emilewicz jako zapowiedź zmian w programie 500 plus.

Program Rodzina 500 plus w postaci "bonów" to pomysł bardzo zły i pozbawiony uzasadnienia. Wprowadzanie takich pomysłów do debaty publicznej podważa zaufanie między rządem PiS i obywatelami. Aż się ciśnie na usta: Nie idźmy tą drogą! - napisała na Twitterze była premier Beata Szydło.

Jak się jednak okazuje, co trzeci Polak wybrałby świadczenie 500 plus jako bon. Obecnie 500 plus na dziecko jest wpłacane na konto lub przekazywane w formie gotówki osobie uprawnionej. Według obliczeń ekonomistów, do końca 2020 roku świadczenie 500 plus może być realnie warte już tylko 450 zł.

Zmiany w programie 500 plus? "Nie ma żadnych planów"
- Zapewniam, że nie ma żadnych planów, aby zmieniać sposób realizacji tego programu naszego rządu, jakim jest 500 plus - mówi Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Business Insider Polska i dodaje: - Nigdy nie mówiłam, że program Rodzina 500 plus będzie w jakikolwiek sposób modyfikowany. To świetnie działający program, który wspiera polskie rodziny. To one najlepiej wiedzą, czego potrzebują i same decydują, w jaki sposób chcą wydać pieniądze.

Nigdy nie mówiłam, że program Rodzina 500 plus będzie w jakikolwiek sposób modyfikowany.

Słowa te potwierdził także rzecznik rządu Piotr Müller: - Nie ma planów wypłacania świadczeń w ramach programu Rodzina 500 plus w formie bonu cyfrowego.

Do podejrzeń o zmianach w programie 500 plus odniósł się też sam prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński: - Taki pomysł nie jest brany pod uwagę. To jest chyba po prostu zła interpretacja wypowiedzi pani premier Jadwigi Emilewicz. Skądinąd rozmawiałem z nią i nie ma nawet cienia tego rodzaju planów. To jest jakieś wielkie nieporozumienie lub fake news - skomentował Jarosław Kaczyński.

Sprawdzamy, jakie świadczenia na dzieci można dostać od momentu urodzenia aż do osiągnięcia pełnoletności. Więcej w dalszej części galerii.

500 plus, zasiłek, becikowe - tyle możesz dostać od państwa ...

Wideo: Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 odcinek 24

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska