Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z emeryturami od listonosza - nowe zasady. Trzeba założyć konto i koniec! Kiedy najpóźniej?

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Pieniądze od listonosza? Nie. Od 2022 roku  to ma być tylko wyjątek od reguły.
Pieniądze od listonosza? Nie. Od 2022 roku to ma być tylko wyjątek od reguły. Łukasz Kaczanowski
Rząd planuje, żeby od 2022 roku wszyscy seniorzy dostawali emerytury w formie bezgotówkowej. Wciąż jednak nie wszystkie starsze osoby posiadają konta w banku, a my przy okazji sprawdziliśmy, gdzie są one za darmo.

Na szczęście, są darmowe konta dla emerytów

Dziś to emeryci decydują, w jakiej formie chcą dostawać świadczenia - bezgotówkowej, to znaczy na rachunek bankowy czy też przekazem do domu.

Zmieni to na pewno ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, która ma wejść w życie w 2022 roku.

Polecamy także: Teraz emeryt i rencista mogą dorobić więcej do emerytury i renty. Ile? [nowe stawki]

Dla seniorów, którzy już są na emeryturze lub rencie, nic się nie zmieni. W sytuacji, gdy listonosz przynosi im pieniądze, tak będzie również, gdy reforma wejdzie w życie.

Zmiany dotyczą bowiem wyłącznie osób, które przejdą na emeryturę lub rentę po 1 stycznia przyszłego roku.

Ci, którzy wciąż wolą, by emerytury przynosił im listonosz, nadal będą mieli taką możliwość. Jednak trzeba będzie napisać w tej sprawie wniosek do ZUS i uzyskać jego zgodę. Ma to być również wyjątek od reguły.

Przypominamy przy okazji, że seniorzy mogą korzystać z darmowego rachunku podstawowego, który musi posiadać w ofercie każdy bank.

To podstawowa, niemal goła oferta, która nie wiąże się jednak z żadnymi opłatami.

W ofercie Podstawowego Rachunku Płatniczego nie ma dodatkowych usług, jak m.in. debetu, karty kredytowej, możliwości ubezpieczenia, szybkich przelewów.

Za to wszystko trzeba płacić jak w przypadku komercyjnej oferty. Podstawowe konta służą przede wszystkim przepływowi wynagrodzeń, emerytur czy rent.

Klient wykona z nich jedynie podstawowe transakcje, jak: wpłata i wypłata, polecenia przelewu czy zapłaty.

Konkretnie z darmo są: pięć krajowych transakcji płatniczych w miesiącu, pięć bankomatach i wpłatomatach nienależących do instytucji prowadzącej rachunek, operacje w bankomatach i wpłatomatach własnych banku, wyrobienie karty debetowej. Za przekroczenie tych limitów banki mogą naliczać opłaty, ale nie więcej niż w przypadku podobnych usług rynkowych.

Nie udało im się przeforsować pomysłu, by zmniejszyć liczbę bezpłatnych transakcji do trzech w miesiącu.

Niechętnie też reklamują takie rachunki, dlatego szczegółowych informacji na ten temat należy szukać w oddziałach. Na pewno warto, ponieważ zwykłe usługi na kontach komercyjnych są coraz droższe.

Według ZUS co czwarta emerytura wciąż trafia do seniora za pośrednictwem Poczty Polskiej. 76 proc., czyli 5 mln z nich, jest "ubankowionych". A to grupa blisko 5 mln emerytów. Z przekazów nadal korzysta 1,5 mln osób.

Seniorzy to dobrzy klienci dla banków w pandemicznych czasach. Bowiem przyglądają się one uważniej klientom w obecnej rzeczywistości, szczególnie tym, którzy pracują w branżach najbardziej dotkniętych kryzysem, lub którzy nie posiadają stałego źródła utrzymania.

Pracownicy tracą dochody, a nie emeryci

Emeryci są w dość komfortowej sytuacji ze względu na stałe, comiesięczne źródło dochodu w postaci emerytury. Z tego powodu mogą być np. wiarygodniejszym kredytobiorcą w oczach banków niż np. 30-letni freelancer. Pokazują to również dane zebrane przez firmę windykacyjną Intrum.

Pandemia obniżyła dochody 45 proc. konsumentów w naszym kraju. W grupie wiekowej 18-21 lat ten odsetek wzrasta do 63 proc. Jeżeli chodzi o osoby w wieku 65+ to ten problem dotyczy "tylko" 23 proc. Otrzymywana emerytura w korona-kryzysie wydaje się stabilnym źródłem utrzymania.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska