Zdjęcia małych podróżników
Trwa wakacyjna akcja "Klub pancernika klika w fotelikach", która ma przekonać dorosłych do podróżowania autem z pociechami zapiętymi w fotelikach oraz do zachęcenia dzieci, by dbały o swoje bezpieczeństwo. Inicjatorem kampanii jest Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie, współorganizatorem Fabryka Komunikacji Społecznej. Akcję wspiera "Gazeta Pomorska".
Tysiące jeździ niebezpiecznie
Policja w Kujawsko-Pomorskiem regularnie sprawdza, czy kierowcy i przewożone przez nich osoby zapinają pasy. Fukcjonariusze kontrolują jak podróżują autami dzieci. W 2006 roku w województwie policjanci skontrolowali ponad 21 tysięcy kierowców i prawie 3,5 tysiąca pasażerów. Ponad 3 tysiące kierujących autami i blisko 770 pasażerów nie miało zapiętych pasów. Aż 89 dzieci było nieprawidłowo przewożonych.
- Każda osoba mająca do 12 lat i maksymalnie 150 cm wzrostu, musi podróżować siedząc w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przystosowanym do jej potrzeb - przypomina Katarzyna Witkowska z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Niestety podczas wakacji, kierowcy przemieszczający się na krótkich trasach, nie zapinają pasów bezpieczeństwa, dzieci podróżująbez fotelików.
Pod koniec lipca policjanci ponownie sprawdzili, ile osób podróżuje z zapiętymi pasami. Skontrolowali ponad 807 aut, ujawnili 340 naruszeń przepisów.
- By móc prowadzić samochód, trzeba posiadać trochę wyobraźni. Ludzie jej pozbawieni są mordercami na drodze - stwierdza Katarzyna Witkowska.
Bez zapinania
Z pasów bezpieczeństwa nie muszą korzystać: osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów; kobiety w widocznej ciąży; kierujący taksówką osobową podczas przewożenia pasażera; instruktor lub egzaminator podczas szkolenia lub egzaminowania; policjant, funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej i Służby Więziennej , żołnierz Sił Zbrojnych podczas przewożenia zatrzymanego; funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych; zespół medyczny w czasie udzielania pomocy medycznej; konwojent podczas przewożenia pieniędzy; osoba chora lub niepełnosprawna przewożona w noszach lub w wózku inwalidzkim
Policja przypomina, że zapięcie pasów o 50 procent zmniejsza ryzyko utraty życia podczas wypadku samochodowego. Jak wynika z europejskich statystyk do najpoważniejszych obrażeń podczas wypadków dochodzi, gdy pasażerowie i kierowcy nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa. Za to wykroczenie grozi mandat w wysokości 100 zł. Za przewożenie dziecka bez fotelika trzeba zapłacić 150 zł.
- Mandat płaci pasażer i kierowca, który nie dopilnował by zadbał on o swoje bezpieczeństwo - tłumaczy Katarzyna Witkowska.
Wakacyjny konkurs
A jak państwo podróżujecie ze swoimi pociechami? Pokażcie nam jak wyglądają najmłodsi polscy użytkownicy dróg w swoich samochodowych fotelikach. W konkursie, organizowanym w ramach akcji "Klub pancernika klika w fotelikach", czekamy na zdjęcia i rysunki dzieci. Prace umieścimy na naszej stronie internetowej, kilkadziesiąt nagrodzimy maskotkami i smyczami, a najlepsze opublikujemy w dodatku "Auto". Na fotografie i malunki czekamy do końca września pod adresem: ul. Zamoyskiego 2, 85-063 Bydgoszcz lub: [email protected]. Prosimy o umieszczenie na kopertach i w tytule maili słowa: "Pancerniki".