Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk na finiszu. W sobotę 12 września ogłoszenie wyników

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Do jury zaproszono panie: Kingę Turską- Skowronek, Marię Flinik-Huryn, i Bożenę Olszewską
Do jury zaproszono panie: Kingę Turską- Skowronek, Marię Flinik-Huryn, i Bożenę Olszewską Nad. Paweł Pietroń
Od lat twórcom ludowym wręczano nagrody na początku maja. W tym roku Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk, najstarszy taki w Polsce, przedłużono z powodu koranawirusa o kilka miesięcy. Ale doczekaliśmy się. W sobotę 12 września oficjalne ogłoszenie wyników.

Gdy w 1963 r. zorganizowano w Szubinie pierwszy Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk prace nadesłało 20 osób. W tegorocznej 58. już edycji konkursu wzięło udział blisko 70 twórców ludowych, którzy złożyli ponad 300 prac. Widać postęp.

Tegoroczny konkurs – przyznają pracownicy Szubińskiego Domu Kultury – przez wiele tygodni stał pod znakiem zapytania. Pandemia pokrzyżowała szyki organizatorom. Długi czas domy kultury nie działały normalnie. Ostateczne zdecydowano jednak nie odwoływać wydarzenia. Dla bezpieczeństwa podjęto wiele środków ostrożności. Prace od twórców ludowych przyjmowano nie tylko w Szubinie, także w innych pałuckich miastach: Kcyni, Wągrowcu i Żninie. Wszystkie zanim obejrzała je komisja konkursowa przeszły dwutygodniową kwarantannę.

W jury specjaliści z Bydgoszczy i Torunia

Szubiński Dom Kultury jest obecnie w trakcie remontu, dlatego komisja etnograficzna pracowała w tym roku w tymczasowych pomieszczeniach. Nie było to jednak przeszkodą. Do jury zaproszono specjalistki w dziedzinie sztuki ludowej panie: Kingę Turską- Skowronek, kierownika Działu Gospodarki i Rzemiosł Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Marię Flinik-Huryn,  kierowniczkę Działu Etnografii Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i Bożenę Olszewską, kierownika Działu Sztuki i Estetyki Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Dokonały one oceny wszystkich 333 prac wykonanych przez 67 twórców ludowych z kilku pałuckich gmin, wśród których jest dość liczna grupa dzieci i młodzieży (25 osób).

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

- Wszystkie prace przeszły już proces dokumentacji fotograficznej. Zostanie ona wykorzystana podczas prezentacji prac w wirtualnym studio oraz do późniejszej archiwizacji w bazie twórców pod adresem http://sztuka-ludowa.szdk.szubin.net. - informuje „Pomorską” Paweł Pietroń, instruktor Szubińskiego Domu Kultury.

Zwiedzanie tylko indywidualnie

W sobotę 12 września będzie można obejrzeć relację z podsumowania i ogłoszenia wyników konkursu Sztuki Ludowej Pałuk. Niestety, po raz pierwszy w historii konkursu tylko wirtualnie.

- Podjęto decyzję, że podsumowanie odbędzie się wyłącznie w formie transmisji na żywo, w której nie wezmą udziału twórcy, patroni, współorganizatorzy, sponsorzy, czy przedstawiciele mediów - informują nas pracownicy SzDK. Na pocieszenie dodają, że przygotowana zostanie wystawa prac, którą oglądać będzie można w Szubinie indywidualnie od 14 do 18 września, po wcześniejszym umówieniu się z organizatorami konkursu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska