Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk odbył się w Szubinie już po raz 51

(ms)
Podczas wernisażu w Szubińskim Domu Kultury oklaskiwano zespół "Pałuczaki” z Samorządowego Przedszkola nr 2.
Podczas wernisażu w Szubińskim Domu Kultury oklaskiwano zespół "Pałuczaki” z Samorządowego Przedszkola nr 2. Maja Stankiewicz
Prac twórcy zgłosili w tym roku jednak mniej, tylko 230. Jurorów zmartwił też mniej liczny udział dzieci i młodzieży w konkursie. Czyżby sztuka ludowa nie była dla nich atrakcyjna?

Od lat w ramach Dni Szubina swe dokonania prezentują w mieście twórcy ludowi z terenu Pałuk. Tej "Wiosny na Pałukach", która właśnie trwa, nie mogło być inaczej.

W Szubińskim Domu Kultury zaprezentowano na pokonkursowej wystawie m.in. piękne, ludowe hafty, rzeźby, zdobnictwo.

Furorę jak zwykle zrobił dziecięcy zespół ludowy "Pałuczaki", który działa przy Przedszkolu Samorządowym nr 2 w Szubinie pod kierunkiem Jolanty Storzyńskiej. Maluchy tańczyły i śpiewały dla artystów ludowych i publiczności.

- Ten konkurs jest bardzo ważny, mobilizuje twórców do systematycznej pracy - podkreślała Wanda Szkulmowska, przewodnicząca jury. Oceniających prace zaniepokoił mniejszy udział młodzieży w konkursie. Wyjątkiem jest zdobnictwo, którego uczą w Szubinie twórczynie ludowe Jadwiga Bołka i Małgorzata Bołka.

Wanda Szkulmowska zachęcała też do aktywności starszych twórców. Apelowała, by nie rezygnować, gdy z wiekiem ich prace nie zdobywają już pierwszych nagród. Za przykład postawiła Marię Kwiatkowską z Kcyni, która najdłużej z wszystkich twórców bierze udział w konkursie. W tym roku także zgłosiła prace i to w dwóch kategoriach: haft i zdobnictwo.

- Bo najważniejsze nie są miejsca, ale to, by nadal tworzyć - przekonywała szefowa jury.

W tym roku zabrakło w konkursie prac Renaty Domagały -Wruk z Kcyni, która rzeźbiła w glinie i uczyła tej sztuki młodzież. Zmarła w kwietniu po długiej chorobie. Jej pamięć uczczono minutą ciszy.

A komu przypadły w tym roku główne nagrody konkursu? Wśród rzeźbiarzy pierwsze miejsce zdobył Piotr Woliński z Kcyni. Nagrody drugie zabrali do Żnina Eugeniusz Izdebski i Zbyszko Piwoński. Jury przyznało też trzy nagrody trzecie: Janowi Makowieckiemu z Szubina, Przemysławowi Kozłowskiemu z Grzecznej Panny i Marcinowi Jaskólskiemu z Kcyni. Ten ostatni twórca nie tylko rzeźbi. Wyróżniony został także za plecionkarstwo.

W kategorii: dzieci jury nagodziło rzeźby Filipa Musiała z Kcyni. Prace sześciu wykonawców wyróżniono. Troje z nich to mieszkańcy Kcyni: Zofia Krzyżanowska, Natalia Kubicka i Jakub Baniewski.

W hafcie najwięcej nagród zgarnęły w tym roku ludowe artystki z powiatu żnińskiego, ale i nasze reprezentantki zostały docenione przez jury. Bo pierwszą nagrodę, obok Jadwigi Pliszki z Łabiszyna, otrzymała szubinianka Joanna Krzem-kowska. Dla pani Joanny to duży sukces, w konkursie sztuki ludowej wzięła udział drugi raz. Maria Kwiatkowska z Kcyni została wyróżniona.

Jednak wszystkie nagrody drugie (Krystyna Ługiewicz, Jadwiga Dziurgieła, Anna Bonek, Lucyna Kowalska, Helena Konieczka) i trzecie (Urszula Hareńska, Barbara Musiał, Danuta Dobrzykowska) zdobyły hafciarki z powiatu żnińskiego.

Nasze twórczynie nie miały za to sobie równych w zdobnictwie. W tej dziedzinie od lat zdecydowany prym wiedzie na Pałukach rodzina Bołków z Szubina. I w tym roku Jadwiga i Małgorzata Bołka otrzymały dwie pierwsze nagrody.

Gratulacje za drugie miały okazję odebrać szubinianki: Wiesława Palczewska, Dominika Pietroń i Katarzyna Pietroń oraz Magdalena Kozłowska z Grzecznej Panny. Trzecią nagrodą jury uhonorowało prace Ewy Jaszak z Kcyni. Wyróżniono Barbarę Bartkowiak z Szubina i kcynianki: Iwonę Hernet, Barbarę Wojciechowską, Marię Kwiatkowską oraz Krystynę Kwiatkowską.

Sześć nagród i sześć wyróżnień przyznano w tej dziedzinie także dzieciom i młodzieży. Zdobywcy nagród to: Agata Obszyńska, Rozalia Krzemkowska,Natalia Krzemkowska, Jagoda Kogucik, Anita Maludzińska i Agata Maludzińska.

Jury wyróżniło Klaudię Rejment, Agatę Miśnik, Agnieszkę Wojciechowską, Zosię Kwiatkowską, Wiktorię Maciałek i Tobiasza Maciałka. Gratulujemy!

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska