Konserwatorzy rozpoczęli prace 17 lipca. Przyjechali z Krakowa. Grupą kierował Jan Szczurek. Cierpliwie zdejmowali ze ścian i sufitu warstwy farby nałożone przez lata, by odkryć pierwotny wygląd westybulu, czyli przedsionka przy głównym wejściu do szkoły, który łączy to wejście z korytarzem.
Wczoraj władze powiatu mogły ocenić rezultaty tych prac. Bo wczoraj rano przeprowadzono w "Krzywoustym" oficjalny odbiór tego zadania. Rekonesans wypadł pomyślnie, choć do pełnego efektu brakowało jeszcze kinkietów. W miejscu, gdzie powinny być wiszą na razie tylko przewody.
Podczas odbioru zwrócono uwagę na złocenia i piękną kolorystykę ścian, do której dobrano nową podłogę. Do końca nie było wiadomo, czy starczy na nią pieniędzy. Udało się. W najbliższych dniach główne wejście do szkoły, już w nowej odsłonie, zostanie udostępnione uczniom.
- Wykonane prace pochłonęły około 120 tysięcy złotych - informuje Paweł Darul, dyrektor szkoły. Sfinansowały je: Starostwo Powiatowe w Nakle i Urząd Marszałkowski (50 tys. zł dotacji). Dyrektor nie ukrywa, że to dopiero pierwszy krok. Teraz władzom szkoły marzy się przywrócenie dawnego wyglądu pięknej auli "Krzywoustego". Od wielu miesięcy poszukiwane są archiwalne zdjęcia, by wiernie odtworzyć to co kiedyś było.
- Za pośrednictwem starostwa będziemy w przyszłym roku starać się znowu o dotację z Torunia - potwierdza dyrektor Darul. Bo bez wsparcia urzeczywistnienie planów nie jest raczej możliwe. Szacunkowy koszt odrestaurowania auli to 250 tys. zł. A to jeszcze nie koniec. Bo obecność bogatych zdobień, z końca XIX w., stwierdzono też na korytarzach szkoły.
Odkrycia te, a dokonano je przypadkowo, podczas remontu, nie dziwią. I LO im. Krzywoustego to najstarsza szkoła w powiecie nakielskim i jedna z najstarszych w kraju. Uczniowie kształcili się tu już w roku 1876.
To jedyny świecki obiekt w powiecie nakielskim, na ratowanie którego Urząd Marszałkowski przyznał w tym roku pieniądze. Oprócz I LO w Nakle dotacje otrzymały kościoły: Wniebowzięcia NMP w Kcyni, Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Potulicach, św. Bartłomieja Apostoła w Samo-klęskach Dużych, św. Wita w Słupach, św. Wojciecha w Sadkach, a także kościół w Szaradowie-Zalesiu.