Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. i szybko rozlało się po Polsce. Z czasem walki ogarnęły także ziemie dzisiejszego powiatu nakielskiego. W 2021 r. dzień ten ustanowiony został Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dlatego po raz czwarty rocznica insurekcji uczczona została m. in. w Szubinie i Kcyni.
Kwity na mogiłach powstańczych
Na cmentarzu parafialnym przy ul. Nakielskiej w Szubinie, gdzie znajduje się pomnik ku czci uczestników zrywu i mogiła poległych żołnierzy, złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalone znicze.
To Cię może również zainteresować
Kwiaty i znicze pojawiły się także w innych miejscach związanych z powstaniem wlkp. znajdujących się na ziemi szubińskiej m. in. na powstańczych mogiłach w Szaradowie, Samoklęskach Dużych i Rynarzewie oraz przy pomniku, który wzniesiono w podbydgoskim Zamościu, w miejscu bitwy o pociąg pancerny.
W swoje progi zaprasza także Muzeum Ziemi Szubińskiej. W placówce tej oglądać można okolicznościową wystawę.
Kolejne uroczystości w Szubinie, upamiętniające zwycięską bitwę o miasto, w sobotę 11 stycznia. Początek godz. 15. Po złożeniu kwiatów w miejscach pamięci w Muzeum Ziemi Szubińskiej specjalny program zaprezentuje młodzież z SP nr 2 w Szubinie. W planach jest także projekcja filmu pt. „Niech się Polska przyśni Tobie…” o poległym pod Szubinem 11 stycznia 1919 r. st. strz. Piotrze Mocku z Mosiny.
W Kcyni też pamiętają
Msza św. w kościele poklasztornym rozpoczęła rocznicowe uroczystości w Kcyni. Po nabożeństwie - apel pamięci i składanie kwiatów pod pomnikiem przy ul. Nakielskiej w Kcyni.
Uroczystościom tym w kolejnych dniach towarzyszyć będzie szereg innych wydarzeń. W styczniu ogłoszony zostanie w gminie konkurs plastyczny pt. „Dzień z życia powstańca”. Z kolei 1 lutego wziąć można będzie udział w zawodach strzeleckich o puchar burmistrza Kcyni, a dzień później w otwartym turnieju tenisa stołowego.
Patriotycznie także w Mroczy. W rocznicę wybuchu powstania organizatorzy zaprosili mieszkańców na pl. Wolności. W programie uroczystości rocznicowych: rys historyczny, apel pamięci oraz składanie kwiatów pod obeliskiem powstańczym. W Nakle u stóp Pomnika Wdzięczności Wojsku Polskiemu złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Te ostatnie zapłonęły też przy tablicy poświęconej harcerzom.
Rajd ścieżką dydaktyczną
Nieco inaczej rocznica wybuchu powstania uczczona została w Solcu Kujawskim. Muzeum Solca im. Księcia Przemysła oraz Klub Turystów Pieszych PTTK „Horyzont” zorganizowali Rajd Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
Start ze skweru gen. Antoniego Hedy-Szarego, który znajduje się obok muzeum. Uczestnicy mieli do pokonania 8 km ścieżkę dydaktyczną pt. „Śladami Powstania Wielkopolskiego”, która otwarta została w mieście dwa lata temu w ramach programu Niepodległa.
Wszyscy, którzy samodzielnie chcieliby przejść ścieżkę mogą to zrobić korzystając z przewodnika z mapką, który dostępny jest w muzeum.
To Cię może również zainteresować
W podbydgoskiej Brzozie główne uroczystości odbędą się jak co roku w rocznicę bitwy z Niemcami na Wzgórzu Kozaka, którą powstańcy stoczyli 20 stycznia 1919 r. Bitwę upamiętnia Pomnik Powstańców Wielkopolskich w Brzozie. Jest to także mogiła dla dwunastu powstańców, którzy polegli w czasie walk na Wzgórzu Kozaka. Byli to żołnierze I pułku grenadierów kujawskich.
- To powstanie wybuchło, gdy podobnie jak teraz była zima. Ci którzy tu walczyli ponieśli najwyższą ofiarę. Dobrze, że czcimy to miejsce i że stanął tu pomnik. Dobrze, że udało się go odrestaurować oraz że na nowej siedzibie przedszkola, gdzie historycznie był lazaret, w którym rannym powstańcom udzielano pomocy, znajduje się pamiątkowa tablica – podkreślali w Brzozie rok temu przedstawiciele władz Nowej Wsi Wielkiej.
