Do końca września prawie 3 tys. osób ogłosiło upadłość konsumencką. To ponad dwa razy więcej, niż w t ym samym okresie rok wcześniej - sprawdziło Biuro Informacji Gospodarczej. Chętnych jest więcej, ale sądy mają coraz więcej pracy z rozpoczętymi już postępowaniami.
Na naszą prośbę BIG sprawdziło, czy wśród konsumentów, którzy składają wnioski o upadłość są także seniorzy? Są.
W 2015 roku 21,5 proc. osób ogłaszających upadłość miało 55-65 lat (więcej kobiet niż mężczyzn), powyżej 66 lat - 10,7 proc. Czyli więcej niż co dziesiąta osoba ogłaszająca upadłość konsumencką jest seniorem.
- Trzeba mieć świadomość, że postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej to dopiero początek rozpoczynający kolejne etapy postępowania - wyjaśnia prawniczka Joanna Podczaszy w Uniwersytetu Wrocławskiego. - W zależności od tego, jaki jest rodzaj majątku niewypłacalnego dłużnika, upadłość obejmująca likwidację majątku, może zająć od 6 do 12 miesięcy a nawet dłużej, jeśli np. nieruchomość wchodząca w skład masy upadłości jest trudna do sprzedaży.
Zobacz również: Oto najczęstsze błędy językowe Polaków. Sprawdź, czy też je popełniasz!
Upadłość konsumencka to zmniejszenie lub umorzenie zobowiązań osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej jeśli powstanie niezawiniona niewypłacalność. Więcej wniosków zaczęło wpływać po zmianach w przepisach wprowadzonych w 2014 r.
Jak wyjść z pętli zadłużenia? Kto może ogłosić upadłość konsumencką?