Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konto Mieszkaniowe wprowadza kolejny bank. Gdzie odłożymy środki na nowe lokum?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
We wtorek 25 lipca Alior Bank oferuje klientom możliwość założenia Konta Mieszkaniowego.
We wtorek 25 lipca Alior Bank oferuje klientom możliwość założenia Konta Mieszkaniowego. Dragana_Gordic / Freepik
Od końca lipca klienci kolejnego banku mają możliwość założenia Konta Mieszkaniowego, będącego jednym z elementów programu Pierwsze Mieszkanie. To drugi na rynku bank, który wprowadził ofertę długoterminowego oszczędzania na lokum wraz z premiami Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. W jakich bankach można założyć Konto Mieszkaniowe?

Spis treści

Konto Mieszkaniowe to element programu „Pierwsze mieszkanie”, w ramach którego można gromadzić środki na zakup mieszkania czy domu lub jego wykończenie. Oprócz tego zebrane pieniądze wraz z odsetkami można wykorzystać na cele takie jak:

  • zakup działki na budowę pierwszego domu,
  • remont lub przebudowę mieszkania wyłączonego z użytkowania ze względu na decyzję nadzoru budowlanego,
  • nabycie prawa spółdzielczego do domu lub mieszkania,
  • wkład na zakup mieszkania

Gdzie założymy Konto Mieszkaniowe? Obecnie na rynku dostępne są dwa banki oferujące możliwość skorzystania z rządowego programu.

Konto Mieszkaniowe w Alior Banku

Alior Bank przekazał, że od 25 lipca klienci mają możliwość założenia Konta Mieszkaniowego, oferowanego w ramach programu Bezpieczny Kredyt. Jak podkreślono w komunikacie, „oferowany produkt łączy w sobie dwie bardzo istotne korzyści z perspektywy oszczędzających. Po pierwsze, klient ma możliwość otrzymania premii mieszkaniowej. Po drugie, może otrzymać odsetki zwolnione z podatku dochodowego”.

– Zakładamy, że Konto Mieszkaniowe będzie cieszyć się szczególnym zainteresowaniem wśród rodziców, którzy chcą rozpocząć gromadzenie kapitału na dom lub mieszkanie dla swoich dzieci w wieku 13-17 lat. Konto może być również ciekawą propozycją dla osób ze starszej grupy wiekowej, które chcą gromadzić oszczędności np. na wymagany przez banki wkład własny przy kredycie hipotecznym – przekazał Tomasz Pawicki, Dyrektor Działu Produktów Oszczędnościowych w Alior Banku.

Klienci, którzy założą Konto Mieszkaniowe w Alior Banku, otrzymają na start oprocentowanie promocyjne w wysokości 5 procent w skali roku, które będzie obowiązywało do końca tego roku kalendarzowego. Bank podkreśla, że obecnie produkt ten dostępny jest tylko stacjonarnie, jednak wkrótce pojawi się też w bankowości internetowej.

Premia mieszkaniowa będzie głównym bonusem dla klientów. Jej wysokość będzie uzależniona od średniorocznego wskaźnika inflacji lub wzrostu średniej ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ogłaszanych przez GUS. W każdym roku oszczędzania wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzających. Warto też pamiętać, że premia mieszkaniowa zostanie finalnie wypłacona tylko w przypadku, gdy zgromadzone oszczędności zostaną przeznaczone na cel mieszkaniowy. W przeciwnym razie klient utraci zarówno prawo do premii, jak i zwolnienia naliczonych na koncie odsetek z podatku dochodowego – podkreśla Alior Bank.

Konto Mieszkaniowe w Pekao

Od 10 lipca Konto Mieszkaniowe można też założyć w Banku Pekao. W przypadku tej instytucji warunki korzystania z tego produktu są niemal identyczne. Kluczową różnicą jest jednak okres promocyjnego oprocentowania, które w tym przypadku wynosi 6 miesięcy.

Od dnia startu oferty na każdym założonym Koncie Mieszkaniowym będzie obowiązywało promocyjne oprocentowanie 5,0% przez 183 dni (6 miesięcy) od dnia otwarcia rachunku – z tej promocji będzie można skorzystać do 31 października 2023 r. – przekazał bank Peako w komunikacie prasowym.

Konto Mieszkaniowe przeznaczone jest dla osób w wieku od 13 do 45 lat, które nie są właścicielem mieszkania lub domu, z wyłączeniem sytuacji wymienionych w ustawie regulującej zasady korzystania z tego produktu. Uczestnicy programu zobowiązani są do dokonywania comiesięcznych wpłat w wysokości od 500 do 2000 złotych z możliwością pominięcia jednego przelewu rocznie w dowolnym miesiącu.

Więcej informacji o Koncie Mieszkaniowym znajdziesz w naszym artykule: Jak działa Konto Mieszkaniowe? Oszczędzający otrzymają rządowe dopłaty

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konto Mieszkaniowe wprowadza kolejny bank. Gdzie odłożymy środki na nowe lokum? - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska