Zadania kontraktu terytorialnego
Kontrakt Terytorialny to w obecnym kształcie umowa ramowa, wspólna dla wszystkich szesnastu województw, różniąca się jedynie listą planowanych strategicznych inwestycji.
- Należy podkreślić, że kontrakty, w tym także nasz, mają charakter kroczący, co oznacza, że będą podlegały uściśleniom i doprecyzowaniu, związanym przede wszystkim z przyjęciem negocjowanych z Komisją Europejską funduszy pomocowych dla Polski. Pierwsza runda renegocjacji, doprecyzowująca między innymi źródła finansowania, przewidywana jest już na przełomie roku - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Za jeden z największych sukcesów negocjacyjnych marszałek uważa umieszczenie kontrakcie kujawsko-pomorskich odcinków dróg ekspresowych s-5 i s-10 oraz skojarzonego z odcinkiem "s-dziesiątki" węzła autostradowego w Czerniewicach. W pakiecie projektów dotyczących infrastruktury drogowej znalazły się także m. in. obwodnice Inowrocławia, Brodnicy, Strzelna, Kowalewa Pomorskiego i Gniewkowa oraz północne obejście Torunia z obwodnicami podtoruńskich wsi położonych wzdłuż krajowej "osiemdziedziątki".
Rewitalizacja Bydgoskiego Węzła Wodnego obejmie między innymi modernizację obiektów hydrotechnicznych Kanału Bydgoskiego i umocnienie brzegów Brdy - i powinna w konsekwencji przywrócić regularną żeglugę turystyczną i towarową w tym rejonie. Zakładamy też modernizację linii kolejowych o znaczeniu regionalnym i krajowym, w tym w kierunku Trójmiasta i Warszawy (związana z BiT City 2 linia Nasielsk-Toruń).
W KT dla WK-P znalazły się też między innymi inwestycje w Szpitalu Wojewódzkim w Toruniu i Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku oraz budowa nowej siedziby Akademii Muzycznej i rewitalizacja kompleksu Astoria (z budową 50-metrowego basenu pływackiego) w Bydgoszczy oraz przystani AZS w Toruniu.
Pani minister, prezydent Bydgoszczy i maszałek województwa
Komunikat ze spotkania marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego i prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego z minister infrastruktury i rozwoju Marią Wasiak w sprawie kontraktu terytorialnego.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy minister Wasiak, a jego głównym celem było wspólne omówienie procesu i stanu przygotowania do podpisania przez rząd i marszałka kontraktu terytorialnego.
"W rozmowach dotyczących pakietów zadaniowych kontraktu zwrócono uwagę na niezmiernie istotne znaczenie przedsięwzięć zgłaszanych przez samorządy miast regionu kujawsko-pomorskiego. We wspólnej ocenie na szczególne podkreślenie zasługują inwestycje w zakresie infrastruktury drogowej. Szczegółowo przedyskutowano zgłoszony do kontraktu pakiet krajowych zadań drogowych, proponowany do realizacji na obszarach miejskich, z indywidualnym odniesieniem się problematyki miasta Bydgoszczy w tym zakresie.
W związku z powyższym ustalono, że pakiety projektów miejskich w zakresie inwestycji drogowych jako pierwsze otwierać będą listę warunkową przedsięwzięć w zakresie infrastruktury komunikacyjnej. Przeniesienie projektów z listy warunkowej na podstawową może nastąpić po zakończeniu negocjacji programów krajowych z Komisją Europejską.
Ustalono także, że z pakietu projektów drogowych miasta Bydgoszczy opisanego jako przedsięwzięcia pn. "Poprawa dostępności komunikacyjnej miasta Bydgoszczy", za priorytetowe uznaje się zadanie dotyczące połączenia miasta z drogą S-5 - dojazd drogą krajową do węzła Pawłówek na drodze S-5 w ciągu ulicy Grunwaldzkiej i Kamiennej.
Na spotkaniu omówiono możliwe warianty realizacji i finansowania projektu dotyczącego zagospodarowania Młynów Rothera w Bydgoszczy. Dalsze działania w tej sprawie zostaną podjęte wspólnie po zakończeniu negocjacji programów krajowych z Komisją Europejską.
Pani Minister poinformowała, że w najbliższym czasie zorganizuje spotkanie w celu oceny możliwości realizacji budowy drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz - Toruń wraz z budową węzła Czerniewice.
Potwierdzono także, iż dokument kontraktu terytorialnego z uwagi na jego "kroczący" charakter będzie podlegał procesowi renegocjacji w zakresie doprecyzowania i uszczegółowienia zawartych w nim projektów. Stopień zmian zapisów kontraktu, szczególnie dla projektów objętych statusem warunkowości, będzie zależny od postępów w przygotowaniu tych zadań do fizycznej realizacji i dostępności środków, określonych w zatwierdzonych przez Komisję Europejską krajowych programach operacyjnych dla perspektywy 2014-2020.
Strona rządowa i samorządowa uzgodniła treść aneksu do protokołu z negocjacji kontraktu terytorialnego uwzględniającą uwagi zgłoszone podczas spotkania.
W nawiązaniu do powyższych ustaleń zgodnie potwierdzono, że istnieje realna podstawa do przyjęcia przez Radę Ministrów "Kontraktu dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego" na jej najbliższym posiedzeniu."
Czytaj e-wydanie »