MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Klub sportowy Nadwiślanin dostał mieszkanie. W Chełmnie zawrzało: "Ludzie na lokal czekają latami!"

Monika Smól
Monika Smól
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
- Na jakich zasadach został przyznany lokal mieszkalny - będący w zasobach miasta -  klubowi Nadwiślanin? - pyta Czytelnik. - Kto podjął taką decyzję, skoro ktoś mógł dostać tam mieszkanie? Dlaczego wyróżnia się jeden klub? O kulisy sprawy pytamy burmistrza Chełmna i prezesa klubu.

Chełmnianin zwrócił się do nas z pytaniem, dlaczego w Chełmnie, przy ul. Franciszkańskiej, mieszkanie które mogło rozwiązać problem lokalowy jakiejś chełmińskiej rodziny, dostał Klub Nadwiślanin?

- I czemu właśnie ten klub? To jest lokal 6/7, pokój z łazienką i aneksem kuchennym, za który czynsz wynosi 230 złotych - mówi czytelnik. - Mieszkała tam pani, która zmarła. Teraz nie ma tam - ani na budynku, ani na drzwiach - tablicy informacyjnej, że mieści się zarząd klubu, a chyba być powinien? Ludzie na mieszkania czekają latami, a Klub dostał od ręki, a mógł sobie wynająć jedno z pomieszczeń na ul. Grudziądzkiej za 2 tys. złotych. Ponadto, to denerwujące, że przychodzi tam mnóstwo ludzi, panuje ogromny ruch, bo nawet lekarz sportowy przyjmuje tu sportowców.

Burmistrz Chełmna Mariusz Kędzierski na początek podkreśla, że decyzję podjął jego poprzednik.

- Poprzedni burmistrz miał plan związany z dotychczasową siedzibą Nadwiślanina - informuje Mariusz Kędzierski. - Zdecydował więc, by Klub przeprowadzić na Franciszkańską. Pytałem Miłosza Lippkiego, który zajmuje się sportem w Urzędzie Miasta, co jeśli teraz wszystkie kluby będą chciały siedziby w lokalach miejskich. Zapewnił mnie, że żadne nie zgłaszały takich potrzeb, ponieważ takie lokale trzeba utrzymać - płacić czynsz, wodę, prąd. Nadwiślanin będzie ponosił te koszty.

W magistracie podkreślają, że Nadwiślanin to Klub działający od 1945 roku. Z sukcesami, mnóstwem pucharów, medali, dyplomów - dorobkiem, który gdzieś trzeba pomieścić.

Dotąd Nadwiślanin miał pomieszczenie w zasobach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Teraz lokal po Klubie zaadaptowany został dla MOPS-u. Docelowo jednak, za rok- dwa, siedziba MOPS-u ma się znajdować w klastrze usług społecznych przy ul. Biskupiej.

- Na razie Klub musi zostać w lokalu przy Franciszkańskiej. Z tego, co wiem, działacze przebywają tam średnio po dwie godziny dziennie, więc niedługo - mówi Mariusz Kędzierski. - Dla mnie to san zastany.

Przeczytaj również

MLKS Nadwiślanin Chełmno powstał w 1945 roku. Od tamtego czasu władze miasta Chełmna udostępniały Klubowi siedzibę.

- Choć jesteśmy klubem miejskim i tak opłacaliśmy i opłacamy z naszych pieniędzy koszty siedziby - podkreśla Józef Welter, prezes MLKS Nadwiślanin w Chełmnie. - Nigdy nie spotkałem się z opinią, iż fakt, że dysponujemy siedzibą przeszkadzałby innym klubom, które - jak wynika z mojej wiedzy - nie mają takich potrzeb. My natomiast dysponujemy majątkiem klubu, niezliczoną liczbą pucharów, fotografii i innych pamiątek, które na przestrzeni prawie 80 lat stały się historią nie tylko klubu, ale i miasta, o czym chyba warto pamiętać.

Według prezesa Klubu, w interesie miasta też jest udostępnić im pomieszczenie, za które i tak płacą.

- Nie jesteśmy klubem prywatnym, a organizacją non profit - zaznacza Józef Welter. - Poza tym, w związku z tym, że w Chełmnie nie ma instytucji zajmującej się sportem, w naszym lokalu mamy wiele sprzętu niezbędnego do organizacji imprez sportowych, które na ogół organizujemy wspólnie z miastem lub na zlecenie miasta.

Prezes nie kryje, że z chęcią lokal na siedzibę klubu przyjęliby np. na Stadionie Miejskim w Chełmnie.

- Będzie to jednak możliwe dopiero po modernizacji obiektu - wskazuje Józef Welter. - Ponadto, to nie my zabiegaliśmy oto, aby otrzymać akurat lokal przy Franciszkańskiej. Wymusiła to sytuacja spowodowana tym, że nakazano nam opuścić lokal przy ul. Gen. J. Hallera i przenieść się na Franciszkańską. Remont nowego lokalu wykonaliśmy we własnym zakresie - przy wsparciu finansowym członków zarządu Klubu.

Dowiedz się także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Klub sportowy Nadwiślanin dostał mieszkanie. W Chełmnie zawrzało: "Ludzie na lokal czekają latami!" - Chełmno Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska