W założeniach polityki regionalnej województwa, dotyczących m.in. ochochrony przed niekontrolowaną lokalizacją elektrowni wiatrowych, zaproponowano nowe zasady i możliwości lokalizacji tychże elektrowni - mają się znajdować minimum 1000 metrów od różnego rodzaju zabudowań, prywatnych, publicznych, itp. Wójtowie uważają, że ograniczenie te w znacznym stopniu uniemożliwią lokalizację kolejnych siłowni w gminach.
A co z tymi, które już stoją i nie spełniają nowych parametrów? Trzeba je będzie rozebrać...?
Rozwój energetyki wiatrowej daje jedną z niewielu możliwości wsparcia dochodów zarówno gmin, jak i jej mieszkańców. Rolnictwo w Polsce należy do najmniej opłacalnych gałęzi gospodarki i brak dochodów dla rolników z tytułu źródeł energetyki odnawialnej przyczyni się do jeszcze większego ubóstwa tego sektora i wsi. Proponowane ograniczenia w sposób jednoznaczny zablokują tą możliwość z wyjątkiem właścicieli latyfundiów - czytamy z stanowisku wójtów.
W powiecie radzejowskim zainstalowanych jest obecnie ponad 61 generatorów energii wiatrowej z urządzeniamni przesyłowymi. Obiekty te, ze względu na lokalizację w określonej odległości od zabudowań nie stwarzają zagrożenia dla ludnosci - czytamy w informacji Powiatowego Nadzoru Budowlanego w Radziejowie, przygotowanej na jedną z ostatnich sesji rady powiatu.
Konwent wójtów oczekuje od Sejmiku i Zarządu Województwa Kujawsko Pomorskiego wsparcia, a nie arbitralnych ograniczeń, a także starań o zmianę opodatkowania siłowni wiatrowych, które zwiększałoby wpływy do budżetu gmin.