Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopernik miał rację: spodlony pieniądz podsyca lenistwo. Rekonstrukcja w Grudziądzu

(marz)
Sebastian Soberski, szef  Planetarium, też musiał się sfotografować z Kopernikiem
Sebastian Soberski, szef Planetarium, też musiał się sfotografować z Kopernikiem Maryla Rzeszut
" Wszelka drożyzna pochodzi od spodlenia pieniądza". Kto to powiedział? Kopernik, przed 490 laty. W grudziądzkim Ratuszu znów zabrzmiał słynny traktat o monecie. W Mikołaja Kopernika wcielił się Paweł Glazik z "Ekonomika". Wygrał casting na wielkiego astronoma.
Paweł w roli Kopernika czuł się dobrze. Z prawej - poseł Tomasz Szymański, który gratulował wykonawcom i ogłosił, że Kopernikowi nadane zostanie honorowe
Paweł w roli Kopernika czuł się dobrze. Z prawej - poseł Tomasz Szymański, który gratulował wykonawcom i ogłosił, że Kopernikowi nadane zostanie honorowe obywatelstwo miasta Maryla Rzeszut

Paweł w roli Kopernika czuł się dobrze. Z prawej - poseł Tomasz Szymański, który gratulował wykonawcom i ogłosił, że Kopernikowi nadane zostanie honorowe obywatelstwo miasta
(fot. Maryla Rzeszut)

Przed wystąpieniem nie krył, że ma tremę: - Pewnie, że to zaszczyt, być wybranym na genialnego uczonego. Ale mam tremę, jak wszystko wypadnie. Postaramy się, żeby było jak najlepiej.

Była z nim Emilia Kawiatkowska, też uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych. Ubrana w historyczny strój mieszczki, wprowadziła zebranych w temat.

Grudziądz - wiadomości

Paweł radził sobie bardzo dobrze. Czytał płynnie, popijając wodę z kubka, wyglądającego na XVI-wieczny. O solidach, skojcach, obolach, denarach... bo takie były wówczas pieniądze, w różnych regionach kraju. Uczeń "Ekonomika" wiedział, o czym czyta. Słuchający - już nie wszyscy pojęli wywody Kopernika, z podziwem przyznając, jakim tęgim umysłem był nasz astronom.

Twierdził np. i trudno się nie zgodzić, że "Wszelka drożyzna pochodzi od spodlenia pieniądza". Albo: "Spodlony pieniądz podsyca lenistwo, a nie zapobiega ubóstwu. Gdy wartość monety coraz bardziej się zmniejsza, upada i nasza ojczyzna. Gdy jest dobra moneta, rozwija się nauka i sztuki piękne, a państwo się wzmacnia".

Uczestnicy sesji z rekonstrukcją tego wydarzenia historycznego, gorąco bili brawo. Wszyscy chcieli się sfotografować z Kopernikiem i jego piękną towarzyszką.
Zdjęcie z Kopernikiem - taka okazja może się już nie powtórzyć!

Kopernik na honorowego obywatela Grudziądza!

Sebastian Soberski, szef  Planetarium, też musiał się sfotografować z Kopernikiem
Sebastian Soberski, szef Planetarium, też musiał się sfotografować z Kopernikiem Maryla Rzeszut

Sebastian Soberski, szef Planetarium, też musiał się sfotografować z Kopernikiem
(fot. Maryla Rzeszut)

W Ratuszu Tomasz Szymański, poseł PO powtórzył to, co mówiono przed pomnikiem Kopernika, składając kwiaty. - powinniśmy nadać wielkiemu astronomowi, związanemu z Grudziądzem, honorowe obywatelstwo miasta.

- Nie żadnych przeciwwskazań regulaminowych - analizował w swoim gronie Zbigniew Otremba, historyk-pasjonat.

Rekonstrukcję wygłoszenia traktatu przez Kopernika przygotował ZSE. Dyrektorka szkoły, Grażyna Leśniewska wyjaśniła, że uczony wystąpił 21 marca 1522 r w grudziądzkim Ratuszu, ale innym, który został zniszczony. Wygłosił traktat podczas zjazdu stanów Prus Królewskich w Grudziądzu.

Zwięźle sformułował pięć podstawowych postulatów, współcześnie nazywanych monetarnymi, które zostały wyjaśnione poprzez przykłady, porównania i paralele historyczne. Kopernik opowiadał się między innymi za ścisłą kontrolą liczby mennic działających na obszarze Prus. Myśl ekonomiczna, w dziedzinie określanej obecnie jako polityka pieniężna, została później jeszcze bardziej rozwinięta i jest znana jako prawo Kopernika - Greshama.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska