Polski Czerwony Krzyż w Grudziądzu już trzeci rok namawia starsze osoby w wieku powyżej 60 lat do zakładania kopert życia.
- Po dwóch latach wznowiliśmy akcję. Pod koniec ub.r. wsparł ją urząd miejski w Grudziądzu. To bardzo ważne, by zwłaszcza ludzie mieszkający samotnie takie koperty życia sobie założyli - przekonuje Ewa Szymańska, kierownik oddziału PCK w Grudziądzu. - Małżeństwa i osoby samotne biorą koperty dla siebie i sąsiadów, bo mogą one naprawdę uratować życie, gdy w akcji ratowniczej liczy się czas, każda minuta.
Co to jest koperta życia?
To pakiet, który umożliwi ratownikom natychmiastowe u-dzielenie pomocy starszej osobie. Jest to karta informacyjna z danymi o zdrowiu pacjenta (na co choruje, jakie leki bierze, czy ma rozrusznik serca, im-plant elektroniczny itp) i kontaktem do osób najbliższych. Umieszczony na lodówce magnes sygnalizuje ratownikom, że takie dane znajdą w kopercie w lodówce. Naklejka w widocznym miejscu też, np. na drzwiach wejściowych. Dane chorego umieszczone w plastikowej kopercie z logo.
- Poinformowaliśmy służby medyczne, że prowadzimy akcję kopert życia. Dane w kartach starszych osób raz w roku uaktualniają siostry PCK, zajmujące się ludźmi objętymi opieką społeczną - objaśnia Ewa Szymańska. - Nie tylko nasi podopieczni powinni koperty życia mieć. Także osoby sprawne w wieku 60+, zwłaszcza samotne, by w razie nagłej choroby ratownicy od razu mieli wiedzę, na co człowiek choruje. Dane takie są bardzo przydatne także podczas przyjmowania do szpitala.
Gdzie odebrać ?
Koperty życia można otrzymać w urzędzie miejskim, w wydziale spraw społecznych (pok.102, tel. 56-45 10 318 lub 56-45 10 374) i oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża przy ul Dąbrowskiego 11/13