Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Koperty życia" trafiły do samotnych i schorowanych seniorów z Grudziądza

(PA)
Monika Steczek, siostra PCK (z lewej), która od kilku lat opiekuje się Heleną Tkaczuk wypełniła jej "Kartę życia"
Monika Steczek, siostra PCK (z lewej), która od kilku lat opiekuje się Heleną Tkaczuk wypełniła jej "Kartę życia" Aleksandra Pasis
Dokument, dzięki któremu ratownicy medyczni szybko dowiedzą się m.in., jakie leki zażywają starsze osoby i na co chorują otrzymało 120 podopiecznych grudziądzkiego oddziału PCK. Ci, którzy chcieliby zaopatrzyć swoich bliskich w takie formularze, mogą je kupić. Koszt? 10 zł.

Wśród szczęśliwców, do których trafiła "Koperta życia" jest 83-letnia Helena Tkaczuk. - To skarb - chwali formularz sędziwa grudziądzanka. - Mieszkam sama i cierpię na wiele chorób. Biorę mnóstwo leków, których nazw nie jestem w stanie spamiętać. A w "karcie życia" wszystko jest zapisane.

"Karta" ma być przechowywana w lodówce

Na druku znajdują się bowiem niezbędne informacje, służące przede wszystkim podczas interwencji ratowników medycznych. Są to: dane osobowe: imię, nazwisko, data urodzenia, pesel.

Dalej: numery telefonów do najbliższych osób, które należy powiadomić w razie wypadku.
Kolejno: informacje o przebytych chorobach, uczuleniach, operacjach.
Natomiast z ostatniej rubryki ratownicy medyczni dowiadują się, jakie leki i w jakich dawkach przyjmuje chory.

Wypełniony blankiet ankiety umieszcza się w plastikowej, zwykle różowej, zapinanej na zatrzask kopercie i przechowuje w... lodówce! Bo to właśnie na tym sprzęcie zgodnie z założeniami tego przedsięwzięcia, przypina się również magnes z informacją, że tu znajduje się "Karta życia". Otrzymuje się go w zestawie razem z kopertą i formularzem.

Ratownicy popierają pomysł

W Grudziądzu pionierem tej "akcji" jest lokalny oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. - To bardzo pożyteczna inicjatywa, dlatego postanowiliśmy wystartować z nią w naszym mieście - wyjaśnia Ewa Szymańska, szefowa oddziału PCK. - I wyposażyliśmy w "koperty" naszych podopiecznych punktu opieki nad chorym w domu. Otrzymali je na Wielkanoc.

Mirosław Bałka, prezes Grudziądzkiego Stowarzyszenia Ratowników Medycznych: - To świetny pomysł, który na pewno ułatwi nam działanie, zwłaszcza gdy z pacjentem nie ma kontaktu. Zbieranie wywiadu medycznego nie raz trwa długo, co uniemożliwia nam niesienie szybkiej pomocy, a tak będziemy mieli jasne i klarowne informacje niemalże "od ręki".

Jak przyznaje Renata Rudnicka z okręgowego biura zarządu PCK w Bydgoszczy, póki co tylko grudziądzki oddział wyszedł z inicjatywą ufundowania "kopert życia" swoim podopiecznym.

Po "kopertę" do PCK

"Koperty życia", w których są zawarte najważniejsze medyczne informacje, można nabyć w oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża, przy ul. Dąbrowskiego 11-13 w Grudziądzu.
Trzeba jednak za nie zapłacić. Kosztują 10 zł.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska