Zobacz wideo: Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne
Nowe rozporządzenie regulujące m.in. kwestię noszenia maseczek na uczelniach i podczas egzaminów zostało opublikowane kilka dni temu. Zgodnie z nim zakrywanie ust i nosa na uczelni jest obowiązkowe, chyba że rektor zdecyduje inaczej. Zakładanie maseczek na egzaminach m.in. ósmoklasisty, maturalnym i potwierdzającym kwalifikacje zawodowe nie jest konieczne, pod warunkiem że w trakcie egzaminu odległość między poszczególnymi osobami wynosi co najmniej 1,5 m.
UKW zaleca maseczki na ćwiczeniach
Drobne modyfikacje w związku z pandemią postanowił wprowadzić Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wykłady na uniwersytecie odbywają się zdalnie, stacjonarnie prowadzone są ćwiczenia.
- W przestrzeniach wspólnych nadal maseczki są i będą obowiązkowe. Nowością jest natomiast zalecenie rektora odnośnie zasłaniania ust i nosa podczas zajęć – wyjaśnia Sebastian Nowak z działu promocji UKW w Bydgoszczy.
UMK - zasłanianie ust i nosa obowiązkowe na wszystkich zajęciach
Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu studenci nadal są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa na wszystkich zajęciach. Maseczkę może zdjąć jedynie osoba, która je prowadzi. - Maseczki są również obowiązkowe w częściach wspólnych – dodaje dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK.
Na Politechnice Bydgoskiej maseczki obowiązkowe na wykładach
Politechnika Bydgoska im. J. J. Śniadeckich wszystkie zajęcia na razie prowadzi stacjonarnie. - Zgodnie z zaleceniem rektora studenci powinni mieć maseczki na wykładach ze względu na większą liczbę osób – mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ i rzecznik uczelni. - Na zajęciach praktycznych zakrywanie nosa i ust nie jest wymagane. Nie jest również konieczne w częściach wspólnych.
W regionie najwięcej uczniów ma zdalne lekcje w powiecie nakielskim
Tymczasem w związku z potwierdzonymi przypadkami zachorowań na COVID-19 część uczniów w regionie uczy się przez internet.
Jak poinformował Tadeusz Dąbrowski, dyrektor Wydziału Edukacji Przedszkolnej i Podstawowej Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, nauczanie zdalne prowadzone jest w ponad 20 placówkach w województwie kujawsko-pomorskim (dane z czwartku, z godz. 12.30). W Zespole Szkół Technicznych w Kcyni na nauczaniu zdalnym są wszyscy uczniowie. Zdalnie uczy się również młodzież z Technikum w Zespole Szkół w Kcyni. We Włocławku zdalne lekcje odbywają się w Technikum nr 1, LO Szkole Mistrzostwa Sportowego i SP 3. W Toruniu w domach uczy się część młodzieży z Prywatnej Szkoły Podstawowej Cambridge Academy. Ponadto zdalne lekcje są także m.in. w szkołach w powiatach świeckim, brodnickim, toruńskim, lipnowskim.
W Bydgoszczy zdalne nauczanie częściowo w 13 placówkach
Jak poinformowała w czwartek 21 października po południu Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy, w mieście zdalnie uczą się uczniowie z 13 placówek. W piątek 22 października nauczanie zdalne kończą uczniowie SP 63, VI LO (7 klas), SP 56, SP 60 i dzieci z Przedszkola nr 20. W sobotę 23 października częściowo zdalnie pracuje Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3. Lekcje na odległość ma również m.in. część uczniów Zespołu Szkół Spożywczych, Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1, Zespołu Szkół Elektronicznych, SP 25, SP 46.
Tak wygląda praca szkół w kraju
Według najnowszych informacji podanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki na Twitterze, w środę 20 października, w całym kraju pracowały całkowicie zdalnie 24 szkoły podstawowe, a w trybie mieszanym (część klas w domu, część w szkole) – 617. Inaczej dane wyglądają w przypadku szkół ponadpodstawowych. Tutaj nauka całkowicie zdalna odbywała się w 7 placówkach, a częściowa – w 317. Natomiast w 10 przedszkolach nauka była prowadzona zdalnie, a w 84 – w trybie mieszanym.
