- O ile mniejsze są wpływy z podatków PIT i CIT od osób fizycznych?
- Według bieżących księgowań w kwietniu 2020 roku wpływy z podatku PIT wyniosły narastająco 5 100 068,00 złotych, w analogicznym okresie w 2019 roku – 6 010 283,00. Odnotowaliśmy zatem spadek o 910 215,00 zł (uwzględniono w tym wpływy za kwiecień dokonane do 19 maja). Z kolei wpływy z podatku CIT za kwiecień 2020 roku wyniosły narastająco 117 507,93 złotych, w analogicznym czasie w 2019 roku – 287 397,15 złotych. Odnotowaliśmy zatem spadek o 169.889,22 złotych. Łącznie to spadek o 1 080 104,22 złotych.
Koronawirus namieszał w budżecie gminy Stolno. Wójt: trzeba zaciskać pasa
- Czy ministerstwo wyrównało „dziurę” subwencją ogólną?
- Nie otrzymaliśmy żadnych dodatkowych środków na pokrycie ubytków w budżecie.
- Szacuje Pan, że ile budżet gminy straci na pandemii koronawirusa?
- Będę w stanie oszacować to po półroczu, kiedy wykonamy sprawozdania finansowe.
Pomoc dla przedsiębiorców
- Władze samorządowe zyskały szczególne kompetencje w zakresie umarzania przysługujących im zobowiązań cywilnoprawnych i podatkowych, co dodatkowo przełoży się na spadek przychodów budżetowych. Czy już Pan z czegoś, co daje te możliwości, skorzystał? Czy ma coś w planach?
- Program wsparcia dla przedsiębiorców opublikowaliśmy już jakiś czas temu. Przedsiębiorcy, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19, mogą ubiegać się o odstąpienie od czynszu za najem lub dzierżawę. Przedsiębiorcy, którzy od 1 kwietnia 2020 roku byli zobowiązani do ograniczenia działalności na podstawie obowiązujących przepisów dotyczących zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania Covid-19 mogą z kolei ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości za miesiąc kwiecień. Przedsiębiorcy, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19, oraz którzy w kwietniu 2020 roku osiągnęli przychody z działalności gospodarczej związanej z tą nieruchomością na poziomie poniżej 75 procent średniomiesięcznych przychodów z okresu od 1 stycznia 2020 do 29 lutego 2020 r., liczonych jako średnia arytmetyczna ww. przychodów za miesiąc, mogą natomiast ubiegać się o przedłużenie terminu płatności podatku od nieruchomości za maj i czerwiec.Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Chełmna dla przedsiębiorców prowadzących działalność w kamienicach uchwalona została natomiast możliwość zaaranżowania ogródków za małe pieniądze (4 gr za 1 m2). Wydłużyliśmy także czas możliwości prowadzenia ogródków i obowiązywania ulgi do końca października.
- Czy przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność zwracają się z wnioskami o zwieszenie konieczność płacenia najmu w lokalach znajdujących się w zasobach urzędu? Ilu już takich jest? Jakie decyzje zapadły? I jakie to straty dla budżetu?
- Na ten moment wpłynęło do nas 26 takich wniosków, ale sytuacja zmienia się. Obecnie potencjalne zmniejszenie wpływów do budżetu z tego tytułu oscyluje wokół 50.000 złotych.
- Poznański samorząd wystąpi o dodatkowy kredyt w wysokości 500 mln złotych – poinformował prezydent tego miasta Jacek Jaśkowiak. Czy Pan również będzie musiał szukać ratunku dla funkcjonowania samorządu w kredycie?
- Obecnie nie ma takiej potrzeby. Planujemy i już realizujemy oszczędności w wydatkach bieżących, dzięki czemu łagodzimy ubytki w budżecie.
- Czy w gminie pojawili się już przedsiębiorcy, którzy zgłaszają upadłość? Lub tacy, którzy chcą się przebranżowić? Czy gmina będzie w stanie ich w tym wesprzeć, jeśli tak to w jaki sposób?
- Na dzień 6 maja odnotowaliśmy 31 zawieszonych działalności, 12 zakończonych i 4 nowe - na łącznie 1024 zarejestrowanych przedsiębiorstw.
- Czy zagrożona jest płynność finansowa gminy w kwestii wydatków bieżących, w tym wynagrodzeń, utrzymanie czystości czy też realizacji inwestycji w mieście?
- Nie. Realizujemy wszystkie z zaplanowanych inwestycji. Z uwagi na to, że udało na się ograniczyć wydatki bieżące, na ten moment zapewniliśmy sobie płynność finansową.
- Czy widać już ubytki we wpływach z opłaty targowej, opłat za parkingi, ale też czynszów za lokale miejskie, podatków od nieruchomości?
- W opłacie targowej nie odnotowaliśmy większych strat. Wpływy nie różnią się mocno od wpływów z analogicznego okresu w zeszłym roku. We wpływie z opłaty parkingowej odnotowujemy natomiast spadek o niemal 40.000 złotych. Jeśli chodzi o czynsze – w kwietniu odnotowaliśmy spadek wpływów o 10 proc. Prognostycznie budżet miasta z tego tytułu może zmniejszyć się o 50 tys. złotych. Natomiast dopiero w drugim kwartale zaczną się spadki wpływów z podatków od nieruchomości.
Pieniądze na budżet obywatelski zamrożone
- Ustawodawca nie odnosi się do kwestii budżetów obywatelskich. Wiążą one część samorządowych wydatków, które w obecnym stanie prawnym mogą być przeznaczone tylko na sfinansowanie wybranych w tej procedurze projektów. Tymczasem przymus wydatkowania pieniędzy na ławki, ścieżki rowerowe, place zabaw - a takie są zadania z BO - wydaje się w obecnej sytuacji niecelowy skoro samorządy mogą mieć w tym roku budżetowym problemy z finansowaniem wydatków bieżących i niezbędnych inwestycji. Czy BO będzie w gminie realizowany – jaka jest w tej sprawie decyzja włodarza?
- W tym roku pula przeznaczona na działania mieszkańców to 500 tys. złotych. Na ten moment pieniądze te zostały zamrożone. Po półroczu, kiedy sytuacja finansowa stanie się klarowna, podejmiemy decyzję.
