Wojewoda kujawsko-pomorski poinformował o stanie podwyższonej gotowości w naszym regionie.
W związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego podjąłem decyzję o obowiązku pozostawania w stanie podwyższonej gotowości w szpitalu w Bydgoszczy- poinformował na twitterze wojewoda Mikołaj Bogdanowicz
W naszym regionie już kilkukrotnie pojawili się pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Pacjent, który przyszedł na SOR w Grudziądzu informował personel, że był we Włoszech i ma objawy podobne do grypy. Druga osoba zgłosiła się do jednej z grudziądzkich przychodni. Została karetką przetransportowana do szpitala w Świeciu gdzie znajduje się oddział zakaźny. I tu pozostała na obserwacji.
- Do tej pory cztery osoby z naszego województwa były lub są hospitalizowane w związku z podejrzeniem koronawirusa - mówi Olga Radkiewicz, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.
W Polsce nadal nie ma potwierdzonego żadnego przypadku zarażenia koronawirusem 2019nCoV. Mimo to, służby podległe Wojewodzie Kujawsko-Pomorskiemu są przygotowane do walki z chorobą. Jak wskazuje Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski, jeżeli tylko pojawi się sygnał, że w Polsce jest pierwszy przypadek koronawirusa, niezwłocznie zostaną o tym poinformowani wszyscy Polacy za pośrednictwem mediów.
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz nadzoruje działania podległych mu służb i wdraża wszelkie zalecenia z narady wojewodów z premierem.
Przeanalizowane zostały wszystkie procedury, dokonano przeglądu możliwości pod względem dostępności personelu medycznego, bazy lokalowej, możliwości wydzielenia dodatkowych miejsc w razie takiej konieczności oraz zabezpieczenia sprzętu.
- Województwo jest zabezpieczone zarówno pod względem możliwości monitorowania, ewentualnej kwarantanny, jak i leczenia. Jesteśmy przygotowani do działań. Apeluję do samorządowców o pełną współpracę w związku z walką z koronawirusem – mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
W środę odbyło się w naszym województwie spotkanie wojewodów z dyrektorami szpitali oraz z dyrektorami oddziałów wojewódzkich NFZ, tak żeby skoordynować komunikację kwestię potrzeb szpitali i w tej chwili za koordynację w województwie odpowiada wojewoda.
