Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korupcja w policji już się nie opłaca? Mniej łapówek, ale są wyjątki

mc
Co roku ponad 90 osób próbuje, bądź wręcza łapówki policjantom w regionie.
Co roku ponad 90 osób próbuje, bądź wręcza łapówki policjantom w regionie. Sławomir Kowalski
Co roku ponad 90 osób próbuje, bądź wręcza łapówki policjantom w regionie. To sprawy zgłoszone przez samych mundurowych

Kierowca ciężarowego volvo na skrzyżowaniu ulic Kraszewskiego i Grunwaldzkiej zignorował nakaz jazdy prosto. Dowiedział się od policjanta, który go zatrzymał, że grozi mu mandat 250 zł i 5 punktów karnych. Mężczyzna wręczył mundurowym dowód rejestracyjny, w którym był schowany banknot 100 zł.

- Zaproponował postawienie dobrego obiadu - mówi podkomisarz Przemysław Słomski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. 53-letni kierowca tira z Mazowsza przeliczył się. Usłyszał zarzut usiłowanie wręczenia łapówki. Formalnie grozi mu nawet kara więzienia.

Wśród bydgoskich policjantów krąży też opowieść o kierowcy zatrzymanym kilka lat temu. Za odstąpienie od wypisania mandatu zaoferował policjantowi... pół świniaka.

Jeszcze kilka lat temu mundurowi z jednostek kujawsko-pomorskiej drogówki spotykali się z podobnymi sytuacjami średnio 300 razy w ciągu roku.

Dane z ostatnich dwóch lat pokazują jednak, że łapówki nie są już tak powszechne.

- W 2014 roku w regionie 96 osób próbowało, bądź wręczyło korzyści majątkowe policjantom - mówi podinsp. Monika Chlebicz, rzeczniczka kujawsko-pomorskiej komendy wojewódzkiej. - W całym 2015 takich osób było 93 - dodaje. w 2014 roku z pracą - po ujawnieniu korupcji - pożegnało się 17 policjantów, a w 2015 - nie było takich przypadków.

Z informacji z Komendy Głównej Policji, na które powołuje się Gazeta Prawna, wynika, że w ostatnich latach nastąpił wielki spadek spraw, w których prokuratura stawiała zarzuty przyjmowania łapówek policjantom. Jeszcze w latach 2010-2014 takich podejrzeń o tego rodzaju przestępstwa (w całej Polsce) było 2530, ale już w 2014 - tylko 252.

Sami policjanci twierdzą, że coraz częściej mundurowi zdają sobie sprawę, iż korupcja nie popłaca. Sytuacja zaczęła się zmieniać po roku 2007, kiedy w życie weszła nowa ustawa o policyjnych emeryturach.
- Według znowelizowanych przepisów funkcjonariusz, któremu udowodni się przyjęcie korzyści, nie dość, że żegna się z pracą, to jeszcze traci uprawnienia emerytalne - wyjaśnia Chlebicz. - Poza tym policjant ma obowiązek zgłosić każdą sytuację, kiedy ktoś proponuje mu przyjęcie łapówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska