Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościelny "rozwód" w 45 dni? Papież Franciszek ogłosił zmiany w prawie kanonicznym

Maciej Czerniak
Papież, nowelizując prawo obowiązujące od trzech wieków (od papieża Benedykta XIV), chce przyspieszyć procesy małżeńskie.
Papież, nowelizując prawo obowiązujące od trzech wieków (od papieża Benedykta XIV), chce przyspieszyć procesy małżeńskie. catholicnews.org.uk
W diecezji włocławskiej co roku nawet 90 małżeństw wnioskuje o uznanie nieważności związku. Papież Franciszek przyspieszył procedurę.

- Przede wszystkim pamiętajmy, że w Kościele nie ma pojęcia rozwodu ani unieważnienia małżeństwa - zaznacza ks. Janusz Gręźlikowski, oficjał Sądu Kościelnego Diecezji Włocławskiej. - Mówimy tylko o stwierdzeniu jego nieważności.

We wtorek papież Franciszek ogłosił zmiany w prawie kanonicznym. Zostały one ujęte w oficjalnym dokumencie motu proprio (łac. z własnej inicjatywy, list papieski w formie dekretu) "Mitis Iudex Dominus Iesus".
Wprowadzone nowe przepisy zakładają, między innymi, że w niektórych przypadkach procedura uznania nieważności małżeństwa będzie mogła zostać skrócona do 45 dni. Papież zniósł konieczność orzekania w tych sprawach przez dwie instancje.

- Nowe prawo ma być stosowane w tych przypadkach, kiedy bezsprzecznie można stwierdzić, że dany związek małżeński został zawarty w sposób nieważny - wyjaśnia ks. Gręźlikowski. - Taką przykładową sytuacją może być, w której do małżeństwa dochodzi w momencie, kiedy kobieta jest w ciąży, natomiast później okazuje się, że ojcem nie jest mąż.

Przeczytaj także: Polscy "książęta Kościoła" są świętsi od Franciszka...

Procedura o stwierdzeniu nieważności małżeństwa | Create infographics

To tylko jeden z przykładów, w których Kościół ma stosować nową procedurę. Pozostałe to: przemoc fizyczna stosowana przez jednego z małżonków, zatajona bezpłodność albo poważna choroba zakaźna, pozostawanie w związku pozamałżeńskim w momencie przyjmowania sakramentu małżeństwa, krótkie pożycie albo stwierdzona orzeczeniem lekarskim niepoczytalność. Papież Franciszek, argumentując przyspieszenie wydawania orzeczeń stwierdzających nieważność, zaznaczył, że chodzi o to, aby z powodu opóźniania wydawania orzeczenia wierni nie byli "gnębieni przez mroki wątpliwości".

Jak często małżonkowie decydują się zwrócić do Kościoła o uznanie ich związku za nieważny? W samej tylko diecezji włocławskiej do sądu biskupiego co roku wpływa od 70 do 90 takich spraw. Z roku na rok wniosków przybywa: - Ostatni rok był bardzo obfity, jeżeli chodzi o napływ spraw - mówi ks. Janusz Gręźlikowski. - Rocznie wydajemy mniej więcej siedemdziesiąt orzeczeń. Nieważność małżeństwa stwierdza się na podstawie przesłanek zawartych w trzech podstawowych grupach. Pierwsza to przyczyny kanoniczne, druga to sprawy dotyczące osobowości, chorób psychicznych, zachowań psychoseksualnych, czy podstępności jednego z małżonków przy przyjmowaniu sakramentu małżeństwa. A grupa trzecia to braki formy kanonicznej, np. sytuacja, gdy proboszcz nie miał władzy do udzielenia ślubu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska