Komponując się z otoczeniem, znacząco wpływa na jego klimat. Gdy lato w pełni, warto przyjrzeć się tarasowym trendom.
Ogromnym zainteresowaniem właścicieli domów jednorodzinnych cieszą się kostki brukowe oraz płyty tarasowe z betonu.
Jakie produkty warto zastosować przy domu i w ogrodzie?
Gra kolorów i kształtów
Do stworzenia wymarzonego tarasu mamy do wyboru ogromną ofertę kolorów, rodzajów powierzchni i kształtów kostek brukowych oraz płyt tarasowych z betonu. Produkty te są proste w układaniu.
- Można je łączyć w niepowtarzalne i różnorodne wzory, mieszać kształty, a także komponować z kamieniem naturalnym. Cechują je prawie nieograniczone możliwości aranżacyjne i niezwykła wytrzymałość. Zalety te przesądzają o ich ogromnej popularności oraz coraz częstszym wykorzystywaniu do budowy tarasów, jako alternatywy dla płytek ceramicznych - mówi Jacek Ziółkowski, właściciel firmy Vega Brukarstwo, specjalizującej się w projektowaniu i wykonywaniu nawierzchni brukowych oraz małej architektury.
- Na bardzo dużą popularność tarasów wykonanych z kostki brukowej oraz z płyt wpływa także nowy trend aranżacyjny, przejawiający się w stosowaniu naturalnych materiałów. Produkty te doskonale komponują się z elementami drewnianymi, kamiennymi i wykonanymi z cegły - dodaje Agnieszka Grabowska, architekt krajobrazu z firmy Semmelrock.
Na co zwrócić uwagę?
Projektując i wykonując "taras marzeń", warto wyróżnić go od pozostałych nawierzchni w ogrodzie.
Cel ten można osiągnąć np. poprzez zróżnicowanie poziomu terenu - lekkie podniesienie tarasu w stosunku do otoczenia. Interesujące efekty osiągniemy również poprzez zastosowanie odmiennych wzorów ułożenia kostek oraz płyt, a także poprzez zastosowanie zróżnicowanej kolorystyki nawierzchni.
Stosując takie zabiegi, warto pamiętać o umiarze. Zestawianie maksymalnie dwóch lub trzech materiałów oraz barw jest optymalne. Zabieg ten pozwala na wyraźne - zarówno optyczne, jak i praktyczne - oddzielenie miejsc przeznaczonych do odpoczynku od szlaków komunikacyjnych.
Warto pamiętać o zasadzie, że im mniejsza powierzchnia, tym mniejsze powinny być jej elementy wzoru oraz same kostki. Intensywne barwy kostki oraz płyt (wyrazista żółć, czerwień, niebieski, pomarańczowy) nie komponują się dobrze z zielenią ogrodu. Nie pasują również do większości materiałów budowlanych, np. klinkieru oraz dachówek.
Oferta kompleksowa
Analizując ofertę produktów przeznaczonych do wykorzystania przy kompozycji tarasów ogrodowych, warto zwrócić uwagę na kompleksowość oferty oraz elementy dodatkowe.
Niektórzy producenci oferują bardzo praktyczne dla projektantów, wykonawców, a przede wszystkim dla klientów, rozwiązania systemowe, pozwalające na całościową zabudowę tarasu oraz jego otoczenia (nawierzchnie, schodki, obrzeża oraz murki).
