"Krawiec" to sztuka napisana przez Mrożka w 1964 r. zaraz po "Tangu". I odłożona do szuflady.
Na szczęście odżyła i jest oglądana chętnie do dziś. Sławomir Mrożek mówi w niej, iż taka osoba jak krawiec będzie mile widziana u każdego dworu. Zmieni się jego klientela, ale on będzie robił swoje. Koszty przewrotu poniosą naiwni idealiści, którzy szczerze buntowali się przeciw kulturze zastanej. Starzy, sprawdzeni kreatorzy - nie tylko mody - przydadzą się każdej nowej władzy.
Ponadczasowe, prawda?
Czytaj: Danuta Wałęsa spotkała się z widzami po monodramie "Danuta W." [zdjęcia]
Pewny swego Krawiec mówi do swego monarchy, który dla niego jest tylko klientem: "Cywilizacja to ja, Ekscelencja to tylko Ekscelencja..." Dodajmy: ubrany, Ekscelencja nagi nie jest już Ekscelencją, czyli samą doskonałością. Tłuściutki Ekscelencja w bieliźnie, siateczce na włosach, żałosny i wystraszony widmem nadciągających Barbarzyńców, nie ma w sobie żadnych znamion dostojeństwa...
Do wykwintnych wnętrz wdziera się horda Barbarzyńców. Rośli, dzicy, w dżinsowych spodniach i skórzanych kurtkach, z nagimi torsami - budzą zaciekawienie Krawca i przerażenie Ekscelencji. Nie chcąc być świadkiem własnej zguby Ekscelencja odchodzi bez galowego munduru, chyłkiem. "Wolę żyć nago, niż umrzeć paradnie" - powiada, przywdziewając żebraczy strój Mnicha.
Krawiec szybko nawiązuje porozumienie z wodzem dzikusów - "Ta sama anatomia... Tylko ja się liczę - ubierać to stwarzać!".
I stwarza następną Ekscelencję. Wódz Onucy, skrępowany swoim nowym wyglądem, tłumaczy, że przebrał się w imię racji stanu, "dla narodu" - niech pozna, jak pije pod pachami wytworna odzież...
Grają gwiazdy
Krawiec umacnia swą pozycję na dworze. Mówi: "Każdy chce nosić na sobie coś takiego, co noszą wszyscy, ale jednocześnie, czego nie ma nikt inny". Ubranie z ludzkiej skóry - z czyjejś tożsamości - to byłby prawdziwy triumf krawiectwa.
Reżyseria: Michał Kwieciński, scenografia: Magdalena Maciejewska, muzyka: Bolesław Rawski, zdjęcia: Krzysztof Ptak
Grają: Andrzej Seweryn (Krawiec), Krzysztof Globisz (Ekscelencja, Klient, Mnich, Czeladnik), Jan Frycz (Onucy), Ewa Żukowska (Nana), Cezary Kosiński (Karlos), Dariusz Gnatowski, Marek Walczak (Barbarzyńcy), Krzysztof Zawadzki, Paweł Okraska (Czeladnicy)
Warto ten spektakl obejrzeć na kinowym ekranie, 3 kwietnia o godz. 19 w teatrze przy ul. Focha. Wstęp bezpłatny.
Czytaj e-wydanie »