https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kroki w przód

Tekst i fot. Adrianna Ośmiałowska
Srebrny Krzyż Zasługi Markowi  Bruzdowiczowi przypina wicewojewoda  Arkadiusz Horonziak.
Srebrny Krzyż Zasługi Markowi Bruzdowiczowi przypina wicewojewoda Arkadiusz Horonziak.
Wczoraj radni gmin, miasta i powiatu świętowali 15-lecie odrodzenia samorządu.

     Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele św. Trójcy. Potem - w sali dawnego ośrodka kultury - odbyły się obrady. Za stołem prezydialnym zasiedli przewodniczący rad, a prowadził szef Rady Powiatu Jacek Soborski.
     Wicewojewoda Arkadiusz Horonziak wręczył krzyże zasługi. Złote przypadły w udziale wójtowi gminy Brzuze Janowi Koprowskiemu, prezesowi firmy ROTR Mariuszowi Trojakowskiemu, szefowi EMIXu Stanisławowi Pacek oraz sekretarzowi gminy Rypin Janowi Kwiatkowskiemu. Srebrne odebrali: dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej Marek Bruzdowicz i sekretarz powiatu Tadeusz Jaroszewski, a brązowe skarbnik powiatu Barbara Małecka oraz lekarz Andrzej Gontarek.
     - Nie ma w Polsce osoby, która może powiedzieć, że samorządy się nie udały - mówił wicewojewoda Horonziak. - Jakby spojrzeć na gminy, miasta i powiaty sprzed piętnastu lat i teraz, to okazuje się, że przeżyliśmy szok cywilizacyjny. Pojawiły się nowe drogi, kanalizacja, wodociągi, powszechne stały się telefony. To wy, radni, wzięliście sprawy w swoje ręce, jesteście mandatariuszami małych ojczyzn, lokalnych społeczności.
     _Obradom towarzyszyły też referaty. Zbigniew Żuchowski wygłosił wykład pod tytułem "Z dziejów samorządu w powiecie rypińskim w XX wieku", a wójt gminy Wąpielsk Henryk Kowalski przedstawił osiągnięcia samorządów z powiatu rypińskiego.
     O reformie samorządu mówił jej współtwórca, prof. Michał Kulesza: - _Kiedy w 1989 roku siedzieliśmy przy Okrągłym Stole, nie było początkowo zespołu do spraw samorządu terytorialnego. Powstał on dopiero po interwencji u Lecha Wałęsy. Rozmawialiśmy w gronie prawników i ostatecznie sporządziliśmy wspaniały protokół rozbieżności. Wybory odbyły się w czerwcu, a już w lipcu Senat podjął uchwałę o konieczności restytucji samorządu terytorialnego. 12 września rząd Tadeusza Mazowieckiego objął władzę, przedmiotowej komisji senackiej przewodniczył Jerzy Stępień. Ponieważ byłem głównym autorem ustawy o samorządzie, pamiętam, że pracowaliśmy nad nią kilkanaście tygodni. Sylwestra 1989/90 spędziłem ze Stępieniem w senackiej kancelarii, spałem kilka godzin na szerokim biurku marszałka Stelmachowskiego. Ale się udało. Już 27 maja odbyły się u nas - pierwsze od 50 lat - prawdziwie wolne wybory komunalne w całej Europie Środkowej i Wschodniej.
     _Profesor Kulesza w swoim wystąpieniu zwrócił również uwagę na to, że powiaty powinny być bardziej związane z gminami, a burmistrzowie i wójtowie z mocy prawa winni zasiadać w radzie powiatu. Jego zdaniem, ogromnym błędem było również pozbawienie starostów zwierzchnictwa nad służbami oraz inspekcjami. - _Włodarz powiatu pozostaje bezbronny wobec sytuacji kryzysowych, a 95 procent zdarzeń ma charakter lokalny
- mówił.
     Kolejne, jego zdaniem, mylne decyzje to wyjęcie z budżetu powiatów pieniędzy na policję, co uniemożliwia społeczną kontrolę nad wydatkowaniem tych pieniędzy oraz radykalnie obniża zdolność kredytową samorządów. Odpowiedzialność majątkowa powiatów za długi szpitala mogłaby być słuszna jedynie w przypadku zwiększenia gamy uprawnień nadzoru właścicielskiego nad opieką zdrowia.
     Urodzinowe obrady zakończyły się rozdaniem okolicznościowych medali oraz podjęciem okolicznościowej uchwały. __

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska