W okresie, w którym pracownik mógłby wykorzystać urlop wychowawczy, może on złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy maksymalnie o połowę. Firma musi uwzględnić żądanie pracownika rodzica.
W okresie od złożenia wniosku do dnia powrotu do zwykłego wymiaru czasu pracy (ale maksymalnie przez 12 miesięcy) pracodawca nie może zwolnić pracownika. W tym czasie rozwiązanie umowy przez pracodawcę jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Również w tym przypadku pracownikowi przysługuje taka sama ochrona przed zwolnieniem jak w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego czy też wychowawczego.
Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne dla pracowników. Uzyskują oni roczną ochronę przed zwolnieniem, nawet jeśli obniżą wymiar czasu pracy np. o 1/10 etatu.
Złożenie wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania jego umowy o pracę nie chroni rodzica przed zwolnieniem.