https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kruszwica > Luksusowy hotel z widokiem na Gopło

Rada Naukowa Towarzystwa Mysiej Wieży w  Kruszwicy zaopiniowała pozytywnie projekt  zmian w kształcie tego zabytkowego obiektu. Są  one wręcz rewolucyjne.
Rada Naukowa Towarzystwa Mysiej Wieży w Kruszwicy zaopiniowała pozytywnie projekt zmian w kształcie tego zabytkowego obiektu. Są one wręcz rewolucyjne.
Na Mysią Wieżę będziemy mogli wjechać windą, a na jej szczycie powstanie obrotowa karczma.

Rada Naukowa Towarzystwa Mysiej Wieży w Kruszwicy zaopiniowała pozytywnie projekt zmian w kształcie tego zabytkowego obiektu. Są one wręcz rewolucyjne.

Taras, karczma, winda

Informowaliśmy niedawno o pomyśle nakrycia tzw. hełmem starej baszty średniowiecznego zamku Kazimierza Wielkiego w Kruszwicy, czyli Mysiej Wieży. Takim szpiczastym dachem była ona przykryta, podobnie jak pozostałe zamkowe baszty do czasu najazdu Szwedów na Polskę. Hełm zostanie zrekonstruowany i będzie przykrywał wielki taras widokowy, powstały z rozbudowy najwyższej części Mysiej Wieży. Ale to nie wszystko. Fragmentem tarasu stanie się obrotowa karczma "Rzepicha", serwująca jadło z czasów piastowskich. Siedząc i jedząc piwne polewki, golonkę lub inne specjały będziemy mogli podziwiać panoramę Nadgopla przemieszczając się powolutku dookoła osi obiektu. - Wstępnie zaopiniowaliśmy również pozytywnie projekt adaptacji środkowej części wieży na luksusowy hotel z apartamentami - mówi Leon Kapiszon, przewodniczący wspomnianej rady. - Ceny w hotelu będą bardzo wysokie, ale dzięki temu zdobędziemy środki na prace restauratorskie - tłumaczy Kapiszon.

To nie wszystko. Z boku wieży zostanie dobudowana przeszklona winda, która dowiezie zwiedzających na szczyt. - Wiele, nie tylko starszych osób skarżyło się, że wejście na górę jest dla nich zbyt forsowne, więc pomysł z windą wydaje się strzałem w dziesiątkę - dopowiada nasz rozmówca.

Otynkują basztę?

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Naukowej TMW padł też wniosek otynkowania baszty. - Niektórzy z naukowców argumentowali, że zabezpieczyłoby to na dziesiątki lat średniowieczne cegły przed działaniem czynników atmosferycznych - słyszymy od Kapiszona. - Wniosek jest ciekawy i zajmiemy się nim podczas następnego posiedzenia naszego gremium.

Prace budowlane przy Mysiej Wieży rozpoczną się jesienią, po tegorocznym sezonie turystycznym.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska