Zobacz wideo: Dworzec Toruń Północny 30 lat po zamknięciu

Pracom, których celem było uatrakcyjnienie Mysiej Wieży na jubileusz miasta poświęcona została konferencja prasowa (28 stycznia) z udziałem m. in. ministra Łukasza Schreibera, wojewody Mikołaja Bogdanowicza, a także Ewy Świder, autorki projektu nowoczesnej ekspozycji wewnątrz legendarnej budowli.
- Dzisiaj rozpoczynamy obchody 600-lecia nadania praw miejskich Kruszwicy. Chcemy temu jubileuszowi poświęcić cały rok 2022. Zależy nam, by uczcić w sposób trwały pamięć tych wielu wieków, które w Kruszwicy wypełnione były różnymi ciekawymi wydarzeniami, mającymi duże znaczenie dla naszego regionu i dla Polski. Pamiątką tych czasów ma być nowa ekspozycja przygotowana w Mysiej Wieży - mówił Dariusz Witczak, burmistrz Kruszwicy.
Uczestnicząca w konferencji Ewa Świder zwracała uwagę, że projekt ekspozycji oparty został na najważniejszych momentach z dziejów miasta i pięknych legendach związanych z tym miejscem.
Ekspozycja zorganizowana została na trzech poziomach. Na pierwszym zainstalowano interaktywne pulpity. Służą do uruchamiania baz danych z legendami i zapisami kroniki Galla Anonima.
- Bazy legend zawierają komiksy wykonane przez Grzegorza Rosińskiego, światowej sławy rysownika. Przygotował on legendę o Królu Popielu i myszach oraz o Piaście Kołodzieju. Komiksy wgrane zostały w czterech wersjach językowych - poinformowała Ewa Świder.
Nowoczesnych form prezentacji nie brakuje też na kolejnych poziomach. M. in. jest tam interaktywna podłoga, będąca wizualizacją kulminacyjnego momentu zagryzienia Popiela przez myszy.
Inwestycje prowadzone na terenie Mysiej Wieży nie byłyby możliwe bez rządowego wsparcia, za co dziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu burmistrz Witczak.
- To miłe, że 600-setną rocznicę urodzin Kruszwicy udało się uczcić takim prezentem. Chcę przypomnieć, że łączne dofinansowanie Mysiej Wieży z rządowych środków wyniosło półtora miliona złotych. To znaczne środki, ale dzięki nim to cudowne miasto jakim jest Kruszwica może być swoimi atrakcjami jeszcze piękniejsze i jeszcze ciekawsze dla turystów - zauważył minister Łukasz Schreiber.
Z kolei wojewoda Mikołaj Bogdanowicz dodał: - Zapewniam, że dbam o wszystkie samorządy naszego województwa, ale nie będę ukrywał, że kruszwica z oczywistych względów jest bardzo bliska mojemu sercu. Dlatego bardzo się cieszę, że dziś spotykamy się w Mysiej Wieży na zwieńczeniu tak ważnej inwestycji dla polskiej kultury, dla polskich ważnych miejsc historycznych. Niech to dzieło służy jak najlepiej i oby jak najwięcej turystów odwiedzało ten piękny obiekt.
- Nie musisz jechać na południe. Góry są także w Kujawsko-Pomorskiem! [zdjęcia]
- Tak wygląda Przyjezierze na archiwalnych zdjęciach!
- Proboszcz z Inowrocławia biskupem pomocniczym Archidiecezji Gnieźnieńskiej
- "Kręcili bączki" pod Mysią Wieżą w Kruszwicy. Zobaczcie wideo
- Janusz Graczyk z Inowrocławia w The Voice Senior. Brawurowe "Mój przyjacielu"!
- Tak morsowali w Kruszwicy. Zobaczcie zdjęcia