
Kryształy PRL warte fortunę
Kieliszki, karafki, szklanki, misy, pater, popielniczki, wazony -
wyroby ze szkła kryształowego z czasów PRL cieszą się obecnie ogromnym zainteresowaniem. Warto przeszukać zakamarki mieszkań, piwnic i strychów. Takie kryształowe naczynia i wazony z lat 60., 70. i 80. czy nawet 90. mogą być w 2024 roku bardzo cenne. Jakich poszukują kolekcjonerzy? Które są najwięcej warte? Oto szczegóły, zdjęcia i przykładowe ceny na kolejnych slajdach >>>>>

Kryształy z dawnych lat
Kryształy z czasów PRL, choć kiedyś powszechnie spotykane w polskich domach, stały się symbolem luksusu oraz wyjątkowej sztuki użytkowej. Produkowano wiele różnorodnych naczyń i przedmiotów użytkowych z kryształu. Charakterystyczne były zwłaszcza eleganckie komplety, które zdobiły stoły podczas uroczystości i świąt, a na co dzień popularne meblościanki i witryny.

Popularne naczynia z kryształu
Do najczęściej produkowanych kryształowych przedmiotów należały kieliszki w różnych rozmiarach, karafki – zarówno te służące do serwowania alkoholi, jak i do wody, szklanki w wielu wzorach, często misternie zdobione, a także misy i patery idealne do serwowania owoców, ciast czy innych przysmaków. Niezwykle popularne w czasach, gdy palenie papierosów było znacznie powszechniejsze, były popielniczki (na zdjęciu), a także wazony pełniące funkcje dekoracyjne, doskonale komponujące się z kwiatami.

Produkcja kryształowych wyrobów w PRL-u
Produkcja kryształów kwitła w kilku głównych zakładach, które stały się symbolem doskonałego rzemiosła. Najważniejsze huty i fabryki, które dostarczały piękne wyroby kryształowe to Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach czy Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” .W produkcji kryształów i szklanych naczyń, wazonów i misek w pięknych, nasyconych kolorach specjalizowała się Huta Szkła "Irena" w Inowrocławiu (naczynia z tej huty na zdjęciu).