– Niezapomnianych emocji oraz wiele radości i dumy dostarczyły nam medale zdobyte podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu przez lubelskie zawodniczki i zawodników: Olę Mirosław, Julię Szeremetę, Karolinę Pęk oraz Wilfredo Leona w składzie reprezentacji Polski w siatkówce – przypomina prezydent. Sam transfer do lubelskiego klubu Bogdanka LUK tego uznawanego za najlepszego siatkarza na świecie zawodnika, to jedno z najważniejszych wydarzeń w całym polskim sporcie w ubiegłym roku – dodaje włodarz miasta.
Olimpijczycy stanowili pierwszą grupę, która została nominowana do walki o zwycięstwo w 63. Plebiscycie Sportowym Kuriera. W stolicy Francji reprezentanci „Koziego Grodu” stawali więcej razy na podium niż przedstawiciele jakiegokolwiek innego miasta w Polsce.

– Współpraca w budowaniu sportowego potencjału Lublina – od infrastruktury rozpoczynając, a na szkoleniu kończąc – przynosi świetne efekty. Zdobyte medale są tego potwierdzeniem. Od wielu lat staramy się wspierać naszych olimpijczyków. Robimy to poprzez system stypendialny, nagrody, wspieramy również trenerów. Sportowy Lublin w wielu miastach w Polsce jest przykładem znakomitej współpracy i wzorem do naśladowania – podkreśla prezydent.
Stolica województwa lubelskiego ma aktualnie osiem drużyn występujących w rozgrywkach najwyższych klas rozgrywkowych w swoich dyscyplinach: PGE Start Lublin i Polski Cukier AZS UMCS Lublin – koszykówka, Orlen Oil Motor Lublin – żużel, MKS FunFloor Lublin – piłka ręczna, Edach Budowlani Lublin – rugby, Bogdanka LUK Lublin – siatkówka, AZS Politechnika Lubelska – unihokej, Motor Lublin – piłka nożna. Jako ostatni do tego grona dołączyli w ostatnich miesiącach unihokeiści i piłkarze. Ci drudzy wrócili do elity po 32 latach przerwy.
– Ten awans otwiera nam wiele możliwości, które będziemy chcieli aktywnie wykorzystywać – deklaruje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. – To przede wszystkim ogromna promocja miasta i lubelskiego sportu. To także doskonała szansa na zaszczepienie sportowego ducha w młodym pokoleniu piłkarzy, którzy szkolą się, by w perspektywie kilku-kilkunastu lat zająć na boisku miejsca dzisiejszych mistrzów – uzupełnia.
Miasto Lublin od kilkunastu lat konsekwentnie realizuje określoną strategię rozwoju lokalnego sportu. Z jednej strony to inwestycje w infrastrukturę oraz rozwijanie współpracy z klubami i wdrażanie autorskich projektów szkoleniowych. Równolegle przeznacza mocne wsparcie dla aktywności sportowej dzieci i młodzieży poprzez jej finansowanie oraz udostępnianie obiektów. Dziś Lublin to także rozpoznawalny i cieszący się szacunkiem partner do organizacji wydarzeń sportowych o ogólnopolskim i międzynarodowym zasięgu.