
Dlaczego Krzyżacy przyjechali właśnie do Murzynka? - Pierwsze wzmianki o wsi Murzynko pochodzą z drugiej połowy XVI wieku. Wcześniejsze wzmianki wskazują, że ziemie wsi Murzynko były częścią składową Murzynna wsi, która odgrywała ważną rolę w burzliwych wydarzeniach politycznych w ciągu długiego okresu stosunków polsko-krzyżackich. Obecnie wieś Murzynko graniczy z wsią Murzynno od wschodu - tłumaczy Magdalena Basińska, prezes Inowrocławskiego Klubu Dyskusyjnego.

Dla przybyłych przygotowano mnóstwo atrakcji. Były walki rycerskie, pokazy sprawności konnej oraz konkursy.

Na pomysł organizacji imprezy wpadł Inowrocławski Klub Dyskusyjny. Wsparły go: Czarnoziem na Soli oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Murzynko.

Historyk Maciej Basiński przypomina, iż w tym roku obchodzimy 670. rocznicę pokoju w Kaliszu (8 lipca 1343 roku). - Uwieńczenie pokoju kaliskiego miało miejsce w Wierzbiczanach, kilka kilometrów od Murzynna i Murzynka. To właśnie tam 23 lipca 1343 roku ten pokój został zaprzysiężony. Kronikarze opisują, że na łąkach w Wierzbiczanach pojawił się sam król Kazimierz Wielki oraz Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Ludolf Koenig von Weizau