Ołowiany krzyżyk z drugiej połowy XII wieku z wyrytą sylwetką Chrystusa, to jedno z najciekawszych - jak do tej pory - tegorocznych znalezisk archeologicznych w Kałdusie (gm. Chełmno).
Najciekawsze znaleziska tegorocznych badań
Już dwunasty sezon pracownicy naukowi i studenci Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą wykopaliska w sąsiedztwie Góry Świętego Wawrzyńca. Był to najważniejszy ośrodek osadniczy na Ziemi Chełmińskiej zajmowany najpierw przez plemiona pogańskie, a później przejęty przez Piastów.
W tym roku archeolodzy skoncentrowali się na odsłanianiu fortyfikacji z XI i XII wieku (tzw. gródek wewnętrzny) oraz w osadzie rzemieślniczo-handlowej, która była tu od VII do XIII wieku.
- W jednej z jam gospodarczych na terenie osady odkryliśmy ołowiany krzyżyk występujący z fragmentami naczyń ceramicznych z drugiej połowy XII wieku - mówi prof. Wojciech Chudziak z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. - Krzyżyk najprawdopodobniej wykonany jest z ołowiu, ale ustali to analiza chemiczna.
Z jednej strony krzyżyka wyryta jest postać Chrystusa, a z drugiej najprawdopodobniej znajdują się znaki runiczne.
- Jeżeli badania potwierdzą, że są to runy, to byłby już drugi taki zabytek na Pomorzu Nadwiślańskim wskazujący na obecność na tych ziemiach Skandynawów - dodaje prof. Chudziak.