Ks. Radosław Orchowicz, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Inowrocławiu, biskupem pomocniczym Archidiecezji Gnieźnieńskiej

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Od 2011 roku ks. Radosław Orchowicz był proboszczem parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Inowrocławiu. Aktualnie jest też między innymi wicedziekanem dekanatu inowrocławskiego II oraz kapelanem zakładu karnego w Inowrocławiu
Od 2011 roku ks. Radosław Orchowicz był proboszczem parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Inowrocławiu. Aktualnie jest też między innymi wicedziekanem dekanatu inowrocławskiego II oraz kapelanem zakładu karnego w Inowrocławiu Archidiecezja Gnieźnieńska
Udostępnij:
Ks. Radosław Orchowicz, dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Józefa w Inowrocławiu, został biskupem pomocniczym Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Decyzję papieża Franciszka w środę, 26 stycznia, ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce.

"Kręcili bączki" pod Mysią Wieżą w Kruszwicy. Zobaczcie wideo

Ks. Radosław Orchowicz biskupem pomocniczym

Jak informuje Archidiecezja Gnieźnieńska, ks. Radosław Orchowicz urodził się 21 stycznia 1970 r. w Wysokiej (obecnie diecezja bydgoska). W miejscowym kościele pw. NMP Różańcowej otrzymał 8 lutego 1970 r. sakrament chrztu świętego.

"W Wysokiej skończył szkołę podstawową, a następnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Łobżenicy. W latach 1988-1994 odbywał formację w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1994 r. z rąk abp. Henryka Muszyńskiego. W latach 1994-1999 był wikariuszem w parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie, a w latach 1999-2003 wikariuszem w parafii pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie. W latach 1998-2002 odbył studia specjalistyczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w zakresie teologii patrystycznej. W 2009 r. uzyskał tytuł doktora teologii na podstawie pracy przygotowanej pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Bogdana Częsza pt. Opatrzność Boża wobec człowieka w ujęciu św. Bazylego Wielkiego. W latach 2003-2011 pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży i pracował w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie" - czytamy w komunikacie Archidieceji Gnieźnieńskiej.

Od 2011 roku ks. Radosław Orchowicz był proboszczem parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Inowrocławiu. Aktualnie jest też między innymi wicedziekanem dekanatu inowrocławskiego II oraz kapelanem zakładu karnego w Inowrocławiu.

Jak czytamy na stronie episkopat.pl, "biskup nominat ma 52 lata. Jest doktorem teologii. W archidiecezji gnieźnieńskiej przez wiele lat pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży, pracował też w wydziale katechetycznym."

Zobaczcie relację video z ogłoszenia nominacji:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie