Dziesięć nagród głównych i osiemnaście wyróżnień przyznano w organizowanym przez Urząd Marszałkowski konkursie "Województwo bez Barier". Wczoraj w Teatrze Wilama Horzycy obyła się Wielka Gala, połączona z wręczeniem nagród dla laureatów konkursu. Uroczystość była częścią międzynarodowego święta osób niepełnosprawnych, które obchodziliśmy 3 grudnia.
O tytuł obiektu najlepiej dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych rywalizowały 63 placówki. Komisja konkursowa, w skład której weszły osoby niepełnosprawne, przyznała 10 nagród głównych i 18 wyróżnień. W gronie dwudziestu ośmiu najlepiej dostosowanych obiektów znalazły się między innymi: Zespół Szkół Samochodowych we Włocławku, Hala Widowiskowo-Sportowa "Księżniczka" w Brodnicy, bydgoski Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia "Homer" Polskiego Związku Niewidomych, toruńska Spółdzielnia Mieszkaniowa "Na Skarpie", toruński Teatr Lalki i Aktora "Baj Pomorski", inowrocławskie sanatorium "Metalowiec", Wydział Biologii i Nauk o Ziemi UMK, Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu, Park Wodny w Solcu Kujawskim.
Listę nagrodzonych i wyróżnionych budynków ogłosił marszałek województwa Piotr Całbecki. Patronat medialny nad czwartkową galą objęły: "Gazeta Pomorska" i TVP Bydgoszcz.
Prace komisji konkursowej polegały przede wszystkim na wizytacjach obiektów. Każdy z ocenianych budynków mógł otrzymać łącznie 19 punktów.
Punkty przyznawano za:
- dostępność budynku dla osób niewidomych i niedowidzących (oceniano udźwiękowienie, oznakowanie kolorystyczne oraz zastosowanie sygnalizacji Breil`a),
- dostosowanie do potrzeb osób głuchych i niedosłyszących (oznakowanie tekstowe i graficzne, możliwość porozumienia się w języku migowym, umiejętność porozumiewania się z osobą niepełnosprawną),
- dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo (na zewnątrz i wewnątrz budynku).
Z Brodnicy do konkursu zgłoszono także Brodnicki Dom Kultury (po remoncie) oraz budynek Starostwa Powiatowego (po modernizacji i adaptacji).
Autorką tego sukcesu jest Katarzyna Mroczek. Od momentu gdy ogłoszono warunki konkursu przystąpiła do formułowania wniosku. - Zdjęcia wzięłam ze strony internetowej, o konkursie dowiedziałam się także ze strony interne-towej Urzędu Marszałkowskiego i zaproponowałam, żeby napisać ten wniosek - mówi Katarzyna Mroczek.
Nikt jej nie pomógł. Dyrektor OSiR-u Dariusz Czaplicki tylko przeczytał przed wysłaniem, wykreślił jedno zdanie i podpisał.
Kto dziś święci sukces? Ośrodek Sportu i Rekreacji czy Katarzyna Mroczek, zwolniona z OSiR-u kilka dni temu?
