
Prawo do kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich mają także przedsiębiorcy zatrudniający powyżej 20 ubezpieczonych. Mogą wystąpić do ZUS o przeprowadzenie kontroli, jeśli mają jakiekolwiek podejrzenia co do sposobu wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez swojego pracownika.
Pracownik ZUS, który przychodzi na kontrolę wykorzystywania zwolnienia lekarskiego, ma zawsze przy sobie dokument ze zdjęciem i upoważnienie do przeprowadzenia kontroli. Tylko na tej podstawie może zostać wpuszczony do mieszkania.

A jeśli chory nie wpuści do domu kontrolera ZUS?
Wówczas Zakład może wezwać przebywającego na L4 do stawienia się do swojej placówki lub skierować go na kontrolę do lekarza orzecznika. Do czasu wyjaśnienia wszystkich okoliczności w sprawie, ZUS wstrzymuje wypłatę zasiłku

Co w sytuacji, gdy pracodawca nie zastanie pracownika podczas kontroli?
Jeżeli pracownik poda uzasadniony powód swojej nieobecności, np. wizyta u lekarza itp., nie można uznać, że zwolnienie lekarskie od pracy było nieprawidłowo wykorzystywane. Mówiąc krótko: pracownik będący na zwolnieniu lekarskim nie musi non stop siedzieć w domu. Może wykonywać jedynie zwykłe czynności życia codziennego oraz czynności związane z jego stanem zdrowia, np. wyjść do apteki, by wykupić lekarstwa zapisane przez lekarza czy udać się po codzienne zakupy żywności.

Jeśli podczas kontroli chorego pracownika nie będzie w domu czy miejscu pobytu i nie wyjaśni przyczyny swojej nieobecności, straci zasiłek chorobowy.
Bez cienia wątpliwości ZUS zabierze zasiłek także wówczas, gdy złapie pracownika na tym, gdy podczas pobytu na L4 pracował (u siebie w firmie czy dorywczo), remontował mieszkanie, wyjechał na urlop czy też np. brał udział w zawodach sportowych albo biegł w maratonie.