
(fot. infografika Radosław Fonferek)
Jacek Przyborski, regionalny rzecznik Poczty Polskiej w Gdańsku, potwierdza, że takie uprawnienie będzie przysługiwało naszemu Czytelnikowi.
Wyjaśnia również, że na podstawie art. 4 ust.1 Ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych (Dz. U. Nr 85, poz. 728 i Nr 157, poz. 1314) zwalnia się od opłat abonamentowych:
- osoby, co do których orzeczono o: zaliczeniu do I grupy inwalidów lub całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji lub znacznym stopniu niepełnosprawności lub trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny;
- osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej lub rentę socjalną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub innego organu emerytalno-rentowego;
- osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2.000 Hz o natężeniu od 80 dB);
- osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.
Zwolnienia określone wyżej nie przysługują osobom, które pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26. rok życia, niespełniającymi warunków do uzyskania tych zwolnień.
Książeczki tylko przez rok
Osoby, którym nie przysługują zwolnienia, mogą opłacać abonament co miesiąc lub z góry za dwa miesiące, trzy, za pół roku czy cały rok (wysokość stawek za 2008 rok - obok w infografice).
Co istotne jeszcze tylko przez rok będą ważne książeczki abonamentowe. W zamian abonenci otrzymają numer identyfikacyjny. Na adres domowy dostaną też nowe blankiety, na których będzie można wnosić opłaty nie tylko na poczcie.
Z kolei osoby, które rejestrują odbiornik radiowy lub telewizyjny po raz pierwszy, zamiast książeczki abonamentowej dostaną specjalny numer identyfikacyjny. Za jego pomocą będą mogły opłacić abonament także w banku lub przez internet. Wystarczy, że na druczku lub w tytule przelewu wpiszą za co on jest i podadzą swój numer nadany przez pocztę.