Zgodnie z prawem, osoba prowadząca pozarolniczą działalność zwolniona jest z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne, jeżeli otrzymuje emeryturę lub rentę w miesięcznej wysokości nieprzekraczającej kwoty minimalnego wynagrodzenia. W tym roku jest to 1850 zł brutto, a od stycznia 2017 roku będzie to 2000 zł brutto.
By zyskać zwolnienie z płacenia składki zdrowotnej, trzeba jeszcze uzyskiwać dodatkowe przychody z tytułu prowadzenia działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50 proc. kwoty najniższej emerytury lub opłacać podatek dochodowy w formie karty podatkowej.
- Założeniem tego przepisu było zwolnienie osób pobierających niskie świadczenia emerytalno –rentowe z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne, jeżeli prowadzą równolegle pozarolniczą działalność, z której otrzymują niewielkie przychody - wyjaśnia Ewa Buchholz z Wydziału Ubezpieczeń i Składek w ZUS Oddział w Bydgoszczy.
Z opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne zwolniona jest również osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która posiada umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności. Musi ona spełnić dodatkowy warunek: uzyskiwać przychody z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50 proc. kwoty najniższej emerytury lub opłacać podatek dochodowy w formie karty podatkowej.
Powyższy przepis odnosi się do wszystkich przychodów uzyskiwanych w ramach wszystkich rodzajów działalności pozarolniczej. Te przychody trzeba zsumować.
- Zatem zwolnienie z obowiązku opłacania składki zdrowotnej będzie się odnosiło wyłącznie do tych miesięcy, w których – po spełnieniu pozostałych warunków - uzyskany miesięczny przychód z wszystkich rodzajów działalności nie przekroczy 50 proc. kwoty najniższej emerytury - podsumowuje Ewa Buchholz.