https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto produkuje bezrobotnych?

Adrianna Ośmiałowska
Przedstawicieli handlowych, magazynierów, księgowych poszukuje lokalny biznes. Szkoły ich nie wypuszczają, bo takich zawodów nie ma i nie może być w ofercie kształcenia. Koło się zamyka, a młodzi absolwenci okupują pośredniak.

- Oczekiwania pracodawców są niezmienne, bo od lat nic tu się nie zmienia. Przychodzą do pracy osoby, które nie umieją nic. Przygotowanie ich do zawodu trwa trzy lata - mówi Jacek Trędewicz z firmy REJS. - Uczniowie kończący szkoły mają ogromne oczekiwania, a potem przeżywają równie wielkie rozczarowanie.

Przedsiębiorcy zarzucają szkołom ponadgimnazjalnym, że te produkują bezrobotnych. Proponują stworzenie rotacyjnego systemu kształcenia - dwa roczniki jednego zawodu, potem zmiana na inny. Oświata takiego wyjścia nie widzi (problemy kadrowe), a zarzuty odbiera.

- Działamy na rynku i naszym klientem jest uczeń. Musimy odpowiadać na jego potrzeby, bo świadczymy dla niego usługi - mówi Joanna Krukowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 3. - Szkoła nie przyciągnie do Rypina inwestorów. Nawet jeśli wykształcimy klasę techników awioników, to nie powstanie tu lotnisko. To nie nasza wina, że nie ma tu inwestorów i co trzecia osoba nie ma pracy.

Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Henryk Jan Kiełkowski podkreśla, że jest w stanie kształcić w 264 zawodach, jeżeli tylko uczeń zapewni sobie praktyczną naukę. Na przykład introligator czy drukarz mogą uczęszczać do klasy wielozawodowej.

- _My odpowiadamy na zapotrzebowanie biznesu. To pracodawca, który decyduje się wziąć ucznia na praktyki, daje nam impuls do tworzenia danego zawodu - _mówi.

Jerzy Misiak, dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Nadrożu (gmina Rogowo) jest zdania, że część odpowiedzialności za bezrobocie młodych spoczywa na barkach szkół, część na pracodawcach, ale większość na politykach:

- Na statystyki trzeba patrzeć z przymrużeniem oka. Oficjalnie mamy w Polsce trzy miliony bezrobotnych, a na prawdę 700-900 tys. To, że ktoś jest zarejestrowany w urzędzie pracy, nie znaczy że nie pracuje.Tu szwankuje system.

Jedno jest pewne - przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej warto się zastanowić, co się chce w życiu robić i gdzie będzie można znaleźć pracę. Zaplanowanie swojej przyszłości na kilka lat do przodu może uchroni przed bezrobociem.

STATYSTYKI

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Rypinie jest zarejestrowanych

n z wykształceniem technicznym*:

401. techników ekonomistów

132. techników rolników

129. techników ogrodników

80. techników mechaników

51. techników handlowych

n z wykształceniem zawodowym*:

165. sprzedawców

119. ślusarzy

83. kucharzy

81. mechaników pojazdów samochodowych

61. krawców

51. mechaników - operatorów pojazdów i maszyn rolniczych

*to dane dotyczące zawodów z największą liczbą bezrobotnych

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska