MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat inowrocławski wiele zyskał na obecności w UE. Setki milionów złotych na inwestycje

(em)
Dzięki unijnym środkom m.in. zniszczony tzw. pałac mieszczański przekształcono w muzeum powiatowe
Dzięki unijnym środkom m.in. zniszczony tzw. pałac mieszczański przekształcono w muzeum powiatowe Muzeum i. Jana Kasprowicza
91 inwestycji wartych ponad 330 milionów złotych to efekt obecności powiatu inowrocławskiego w Unii Europejskiej.

Wyremontowane drogi, docieplone szkoły, dotacje i szkolenia dla wchodzących na rynek pracy, nowoczesny sprzęt w szpitalu - to niektóre efekty ostatnich dwóch dekad. Łącznie samorząd zrealizował z powodzeniem 91 projektów na łączną kwotę ponad 330 milionów złotych, z czego dofinansowanie stanowiło ponad 300 milionów złotych.

- Skorzystali z tego wszyscy mieszkańcy - uczniowie, nauczyciele, pacjenci szpitala, kierowcy korzystający z wyremontowanych dróg, dzieci i młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych, podopieczni Domów Pomocy Społecznej, goście i turyści odwiedzający powiatowe muzeum, i wielu, wielu innych - mówi Wiesława Pawłowska, starosta inowrocławski.

212 milionów złotych z ogólnej kwoty unijnego wsparcia stanowiły środki na projekty dotyczące rynku pracy, polegające na aktywizacji bezrobotnych oraz młodzieży kończącej szkoły. W 2004 r. stopa bezrobocia wynosiła 29,5 proc., a dziś oscyluje wokół 10 proc. Poza tym za unijne środki przekształcono m.in. zniszczony tzw. pałac mieszczański w powiatowe muzeum, wybudowano lądowisko dla śmigłowców w szpitalu, wyremontowano Domy Pomocy Społecznej.

- Dzięki cennemu wsparciu nasze szkoły regularnie wzbogacają się w dodatkowe sprzęty komputerowe, urządzenia multimedialne, pomoce dydaktyczne. Także pracownie praktycznej nauki zawodu w wielu zawodach pożądanych na rynku pracy, m.in. kucharz, cukiernik, technik mechanik, technik mechatronik, uzyskują nowe wyposażenie, co sprawia, że szkoły stają się bardziej konkurencyjne, natomiast uczniowie kształcą się w warunkach zbliżonych do rzeczywistych warunków pracy - zauważa Joanna Kuchta, naczelnik Wydziału Rozwoju, Planowania Inwestycji i Inicjatyw Europejskich.

Samorząd stara się pozyskiwać kolejne środki. W ramach Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Inowrocławskiego pozyskano 64 511 720 złotych na realizację 47 projektów do 2027 roku. Aktywność powiatu w zakresie działań na rzecz integracji sięga 2002 r. Wtedy samorząd uzyskał tytuł najbardziej prounijnego w województwie kujawsko-pomorskim w ramach konkursu Galeria Powiatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powiat inowrocławski wiele zyskał na obecności w UE. Setki milionów złotych na inwestycje - Inowrocław Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska