MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto zostanie nowym właścicielem Ursusa? Ostatni dzień składania ofert na zakup polskiego producenta ciągników

OPRAC.: Redakcja Strefy Agro
Ciągniki Ursus są znane nie tylko polskim rolnikom. Czy jeszcze będą produkowane? O tym zdecyduje nowy właściciel.
Ciągniki Ursus są znane nie tylko polskim rolnikom. Czy jeszcze będą produkowane? O tym zdecyduje nowy właściciel. pixabay.com/lucianbure1
Wartość producenta ciągników i maszyn rolniczych oszacowano na 124 mln zł, a wysokość wierzytelności - na blisko 308 mln zł. Czy znajdzie się inwestor z tak zasobnym portfelem? We wtorek upływa termin składania ofert na zakup przedsiębiorstwa Ursus S.A. w upadłości – poinformował PAP syndyk Paweł Głodek.

Spis treści

Ostatnia szansa na zakup Ursusa

Syndyk masy upadłości Ursus S.A. Paweł Głodek poinformował, że oferty na zakup firmy można składać w biurze syndyka w Warszawie do 12 marca do godziny 16.

- Oferty złożone na poczcie, jeśli nie zostaną doręczone syndykowi najpóźniej we wskazanym powyżej terminie, nie będą brały udziały w konkursie – wyjaśnił.

Termin otwarcia i weryfikacji złożonych ofert wyznaczono na 14 marca.

- W przypadku złożenia przez co najmniej dwóch oferentów ofert spełniających wymogi określone w regulaminie, syndyk obligatoryjnie przeprowadzi aukcję (licytację ustną) pomiędzy tymi oferentami. Cenę wywoławczą będzie stanowić najwyższa cena zaproponowana przez oferentów. Aukcję wygra podmiot, który zaoferuje najwyższą cenę – dodał Głodek.

Co obejmuje oferta? To kupisz w cenie Ursusa w upadłości

Przedmiotem oferty jest całe przedsiębiorstwo Ursus, które obejmuje

 • 2 zakłady produkcyjne w Dobrym Mieście oraz Lublinie,
 • nieruchomości zlokalizowane w Dobrym Mieście, w Lublinie, gminie Zakroczym, Biedaszkach,
 • znaki towarowe Ursus,
 • dokumentacja projektów badawczo-rozwojowych Ursusa,
 • maszyny i urządzenia,
 • należności od kontrahentów sprzed dnia ogłoszenia upadłości,
 • zapasy magazynowe.

Nabywca stanie się również pracodawcą dla zatrudnionych w przedsiębiorstwie wykwalifikowanych pracowników.

- Nabywca składników masy upadłości nie odpowiada za zobowiązania podatkowe upadłego, także powstałe po ogłoszeniu upadłości. Z nielicznymi wyjątkami sprzedaż nieruchomości oraz składników majątku obciążonych zastawami powoduje wygaśnięcie tych praw oraz praw i roszczeń ujawnionych przez wpis do księgi wieczystej bądź rejestrze zastawów – podał Głodek.

Decyzje o przyszłości polskiego producenta ciągników

Syndyk stwierdził, że do potencjalnego nabywcy będzie należała decyzja o przyszłości przedsiębiorstwa.

- W momencie zawarcia transakcji z syndykiem, na potencjalnego nabywcę przechodzi całe przedsiębiorstwo, które pozostaje w ruchu i prowadzi działalność produkcyjną (zakład w Dobrym Mieście) przy pomocy wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Nie ma zatem przeszkód, aby potencjalny nabywca kontynuował dotychczasową produkcję pod marką Ursus, na bazie pozyskanej dokumentacji, czy też angażował się w nowe projekty z wykorzystaniem infrastruktury i kadry pracowniczej Ursus w obu zakładach – wyjaśnił.

Pytany o środki pozyskane ze sprzedaży wyjaśnił, że zostaną przeznaczone w pierwszej kolejności na

 • pokrycie kosztów postępowania upadłościowego,
 • wydatki bezpośrednio związane z ustaleniem, zabezpieczeniem, zarządem i likwidacją masy upadłości oraz ustaleniem wierzytelności, w szczególności wynagrodzenie syndyka i jego zastępcy, osób zatrudnionych przez syndyka oraz należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia tych osób, wynagrodzenie i wydatki członków rady wierzycieli, wydatki związane ze zgromadzeniem wierzycieli,
 • koszty archiwizacji dokumentów, korespondencji, ogłoszeń, eksploatacji koniecznych pomieszczeń,
 • podatki i inne daniny publiczne związane z likwidacją masy upadłości.

Co dalej z Ursus S.A.?

Głodek poinformował, że aktualnie na liście złożonej przez syndyka do akt postępowania upadłościowego uznane zostały wierzytelności za ponad 307,7 mln zł. Ostateczna kwota może ulec zmianie, ponieważ ze względu na przesłane sprzeciwy lista nie została prawomocnie zatwierdzona przez sędziego-komisarza.

Ursus S.A. to firma z ponad stuletnią historią, której początki sięgają 1893 roku. Przedsiębiorstwo przeszło wiele przekształceń, a jego najbardziej rozpoznawalnym produktem jest ciągnik Ursus C-325, którego produkcja trwała do 1993 roku. W 2011 roku firma została zakupiona przez spółkę Pol-Mot Warfama, a w 2021 roku ogłoszono jej upadłość. Obecnie trwa proces poszukiwania nowego nabywcy, który przekształci losy firmy.

Wtorkowy termin składania ofert otwiera nowy rozdział w historii Ursus S.A. Kto zostanie nowym właścicielem tego legendarnego producenta ciągników i jakie zmiany przyniesie to dla firmy? Na te pytania odpowiedź poznamy już niebawem

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto zostanie nowym właścicielem Ursusa? Ostatni dzień składania ofert na zakup polskiego producenta ciągników - Strefa Agro

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska