Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Która brodnicka spółka miejska przynosi zyski, a która straty?

(kat)
Niedawno zajrzeliśmy do portfeli prezesów brodnickich spółek miejskich. Dziś sprawdzamy jak przekładają się zarobki na wyniki. Która spółka jest na minusie, która na plusie?

Temat wypłynął podczas sesji rady. Prezesi zostali wywołani do złożenia sprawozdania z działalności spółek.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji

- Jakie kroki poczyniło zgromadzenie wspólników w związku z wynikiem w spółce wodociągi? - dopytywał burmistrza - Marek Hildebrandt, przewodniczący rady. Jak zapewnił włodarz miasta - wynik na koniec roku będzie zgodny z prognozami, czyli na plusie. Choć w chwili obecnej spółka notuje straty. - Podniesienie cen wody skutkuje dodatkowymi dwoma milionami zysku dla wodociągów. Nic więc dziwnego, że prognozuje się wynik dodatni - zauważył przewodniczący. - Ponad 500 tysięcy figuruje jako koszty finansowe, czy one dotyczą zakładów mięsnych? Ponadto blisko 47 tysięcy to koszty podróży finansowych - dopytywał przewodniczący.
- Koszty dotyczące zakładów mięsnych, to nie koszty finansowe, to koszty nie ściągalne. Wynoszą one 370 tysięcy złotych. Na dzień dzisiejszy należałoby to wpisać w straty, które nie będą ściągalne - mówił Henryk Zdunkowski, dyrektor MPWiK. Resztę wspomnianej sumy, której przewodniczący nie mógł się doliczyć prezes przedstawił jako odsetki dla funduszu ochrony środowiska i odsetki bankowe.
Na koniec ubiegłego roku MPWiK osiągnęło wynik: ponad 8 mln 400 tysięcy po stronie przychodów i ponad 9 milionów 300 tysięcy złotych kosztów. Straty wynoszą ponad 970 tysięcy złotych.
W pozostałych spółkach sytuacja wygląda lepiej.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej

Za miniony rok w spółce odnotowano koszta i przychody na tym samym poziomie - 9,5 miliona złotych. - Dało nam to zysk 17 tysięcy brutto. Po odliczeniu podatku otrzymaliśmy kwotę 12 tysięcy złotych netto - wskazywała Urszula Chylińska, zastępca dyrektora Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Na inwestycję przeznaczono około 800 tysięcy złotych (podłączenie nowych odbiorców ciepła, odtworzenie majątku, likwidowanie węzłów grupowych). Czy bieżący rok zamknie się wynikiem dodatnim trudno jeszcze prognozować. - Chcielibyśmy, ale to jest niezależne od nas, ale od pogody. W tym roku szybciej wyłączyliśmy ogrzewanie, a nowy sezon rozpoczął się późno - 1 października - dodała Urszula Chylińska.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej

- Spółka osiągnęła sprzedaż w wysokości ponad 8 milionów złotych. To wzrost do roku ubiegłego o ponad 13,9 procent. Zysk netto wyniósł 123 tysiące złotych - mówi Janusz Posłuszny, szef PGK. Spółka spłaciła kredyt w wysokości ponad 30 tys. złotych (do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska). Umorzno części pożyczki (40 tys.) na zakup sprzętu do oczyszczania miasta.

Brodnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego

- Osiągnęliśmy przychód ponad 3 milionów 200 tys. złotych - mówi Jerzy Lejman, prezes BTBS. Zbliżone koszty dały wynik 60 tys. złotych zysku. Na inwestycje wydano ponad 2,5 miliona złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska