Spis treści
Dłuższe godziny otwarcia sklepów
Przed długim sierpniowym weekendem największy ruch w sklepach obserwować będziemy w piątek i sobotę (11 i 12 sierpnia). Wiele sieci handlowych właśnie w tym czasie wydłuża godziny otwarcia swoich sklepów, a klientom pozostawia także dostęp do sklepów całodobowych. Już od czwartku do soboty ponad 3000 sklepów Biedronka będzie otwartych w godzinach 6-23 lub całodobowo. Sieć zapowiada atrakcyjne rabaty dostępne w godzinach od 20:00 do 23:30 i dodaje, że część sklepów otwartych będzie dłużej także w poniedziałek.
Niedziela niehandlowa, w poniedziałek bez zmian
Sierpniowy długi weekend nie jest świętem na miarę Bożego Narodzenia, dlatego dzień wcześniej większość sklepów otwarta będzie w normalnym trybie. Część sieci wręcz przedłuża godziny otwarcia swoich sklepów w poniedziałek 14 sierpnia. Dzień wcześniej przed nami jednak niedziela z zakazem handlu, dlatego co do zasady duże sklepy pozostaną w tym dniu zamknięte.
Czy to oznacza, że zakupów nie zrobimy w ogóle? Absolutnie nie. Otwarte będą przede wszystkim małe franczyzowe sklepy dużych sieci, w których za kasą staną właściciele lokali. To oznacza, że zakupy w niedzielę niehandlową zrobimy głównie w sklepach sieci Żabka, Carrefour Express, Lewiatan i Nasz Sklep. Poza tym otwarte będą także:
- stacje benzynowe (także te z ofertą gastronomiczną),
- cukiernie, piekarnie i lodziarnie,
- sklepy przy punkach hotelowych,
- apteki.
Najbliższa niedziela handlowa przypada 27 sierpnia. Na kolejne dwie z nich poczekaj już do grudnia. W odniesieniu do poniedziałku 14 sierpnia warto pamiętać, że nie będzie to typowy pracujący dzień. W tym dniu wielu przedsiębiorców skraca godziny pracy, a maksymalnie do 15:00 będą dostępne także jednostki publiczne, np. sądy czy ZUS.
Gdzie na zakupy 15 sierpnia? Otwarte sklepy samoobsługowe
W środku długiego weekendu przypada w Polsce niedziela niehandlowa. Większość sklepów będzie zatem zamknięta, jednak zakupy 15 sierpnia zrobimy m.in. w Żabce czy Carrefour Express. Warto jednak sprawdzać godziny otwarcia konkretnych sklepów - mogą być czynne krócej niż zwykle.
Prawdziwym powodzeniem mogą się jednak cieszyć coraz szerzej dostępne w Polsce sklepy samoobsługowe. Wszystko zaczęło się od kas samoobsługowych, które w Polsce po raz pierwszy pojawiły się w 2013 roku w sieci E.Leclerc. Dziś obecne są one w wielu innych sieciach sklepów, m.in. w Tesco, Auchan, Carrefourze, Lidlu, Biedronce, Rossmannie, Decathlonie, Empiku czy IKEI.
Technologia nieustannie idzie jednak do przodu, dlatego w Polsce pojawiają się już pierwsze sklepy całkowicie samoobsługowe, bez pracowników. Żabka Nano pozwala na zakupy przy użyciu aplikacji. Wystarczy przed wejściem zeskanować swoją kartę płatniczą, a potem wziąć z półki interesujące nas produkty. Opłata zostanie pobrana automatycznie po opuszczeniu sklepu. Obecnie w Polsce działa kilkadziesiąt takich sklepów. Z pewnością będą one otwarte w długi weekend sierpniowy.
