
UKRAIŃSKI
Innym językiem, który stosunkowo łatwo opanuje Polak, jest ukraiński. Wzajemna zrozumiałość obu języków jest na poziomie 32%. Język ukraiński będzie wymagał od nas opanowania alfabetu – cyrylicy ukraińskiej, który składa się z 34 znaków. Konieczna będzie też nauka nieco innej niż polska fonetyki, za to w warstwie słownikowej będzie nam już dużo łatwiej.

BIAŁORUSKI
Od ukraińskiego już tylko krok do języka białoruskiego. Jego wzajemna zrozumiałość z polskim jest na poziomie 30%. Co ciekawe, język białoruski został wprowadzony jako język pomocniczy w pięciu gminach na Podlasiu. Został też uznany przez UNESCO za zagrożony wyginięciem – może więc warto nauczyć się go, by pozwolić mu przetrwać?

NIDERLANDZKI
Niekoniecznie masz chętkę na języki słowiańskie, za to znasz dobrze angielski i jesteś gotów na nowe językowe wyzwania? Warto sięgnąć po język niderlandzki. Występujące między nimi podobieństwo jest co prawda mniejsze niż to, które łączy np. język polski i słowacki, a nauka niderlandzkiego na pewno będzie kosztowała nas nieco wysiłku, jednak to się opłaci.
Dlaczego? Nie tylko dlatego, że warto znać dodatkowy język, ale przede wszystkim dlatego, że opanowanie niderlandzkiego otworzy nam drzwi do innych języków. Z jego znajomością bardzo łatwo możemy bowiem nauczyć się szwedzkiego czy islandzkiego.

HISZPAŃSKI
Choć język hiszpański należy do innej grupy językowej niż polski czy angielski, warto postawić właśnie na niego, jeśli chcesz rozszerzyć swoje kompetencje językowe. Jest on uznawany za stosunkowo łatwy do nauki, choć na pewno będzie wymagał od ciebie więcej wysiłku niż języki słowiańskie.
Posługuje się nim jednak ok. 650 mln ludzi na świecie, więc na pewno warto go znać. Poza tym jego znajomość otwiera drzwi do łatwiejszej nauki portugalskiego czy włoskiego.