Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawski folklor na muzealnej wystawie

Janusz Brodziński
Uwagę zwiedzających przyciąga wiele pięknych rękodzieł, ale największe zainteresowanie budzą wciąż popularne kujawskie hafty.
Uwagę zwiedzających przyciąga wiele pięknych rękodzieł, ale największe zainteresowanie budzą wciąż popularne kujawskie hafty. Fot. Janusz Brodziński
W Muzeum im. Jana Kasprowicza do początku stycznia trwać będzie wystawa współczesnej twórczości ludowej i nieprofesjonalnej. Prezentowany jest plon organizowanego co dwa lata konkursu dla twórców inspirowanych sztuką ludową Kujaw.

Wręczając nagrody, starosta inowrocławski, Tadeusz Majewski podziękował wszystkim uczestnikom konkursu za ich pasję i twórcze rozwijanie pięknych tradycji kujawskiego folkloru.

W konkursie wzięło udział 32 twórców z rozległego regionu Kujaw. Przedstawili oni 154 prace, z których 125 jury zakwalifikowało na wystawę, a najciekawsze uhonorowało nagrodami i wyróżnieniami. Nagrody ufundował Urząd Marszałkowski w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu i Muzeum, które od 32. lat konsekwentnie patronuje temu środowisku.

Królują hafty i koronki

Tradycyjnie najwięcej, bo aż 61 prac, to hafty i koronki. Najwyższe uznanie i I nagrodę zdobyły prace Małgorzaty Sobota z Inowrocławia. Dwie II nagrody za swoje prace otrzymały: Jadwiga Reska z Radziejowa i Anna Mazurkiewicz z Bielic, III przypadła Małgorzacie Barnat z Łubianki za trzy czepce, a wyróżnienie za czepiec z tiulem i czerwony fartuch - Jadwidze Turkowskiej z Kruszwicy.

Nagrody specjalne za wieloletnią twórczość w tej dziedzinie przyznano: Jadwidze Bogdanowicz i Agnieszce Wolsza z Inowrocławia, Barbarze Kowalskiej i Cecylii Turkowskiej z Kruszwicy Elżbiecie Staszak z Pakości.

Wszystkie rzeźby na wystawie

Rzeźbiarze zgłosili na konkurs 31 prac i wszystkie można podziwiać na wystawie. I nagrodę zdobył Piotr Rajca z Gniewkowa, dwie II - Ryszard Dziedziczak z Włocławka i Krzysztof Zawacki z Wichrowic, trzy III - Lech Karwat i Stanisław Fijołek z Inowrocławia oraz Edward Kozłowski z Otłoczyna.

Przedstawione rzeźby cechuje duża różnorodność tematyczna i materiałowa. Obok tradycyjnych figur i scen sakralnych, głównie z surowego drewna, są barwne rzeźby o tematyce świeckiej, jak np. kapela kujawska, pastuszek i gęsi, a także rybak, woj i inne.

Nie zawiedli, reprezentujący zanikające zawody, kowale. Silnym ośrodkiem tej profesji pozostaje Piotrków Kujawski, skąd wywodzą się trzej autorzy 12 zgłoszonych prac, które wszystkie znalazły się na wystawie. I nagroda trafiła do rąk Andrzeja Schmidta, II dostał Tomasz Schmidt, a wyróżnienie - 18-latek Dariusz Woźniak, co samo w sobie jest budujące. Wykuli oni różne prace - od dużych i małych lichtarzy i świeczników, po ciekawy znak cechowy i piękny, ozdobny krucyfiks.

Jest co podziwiać

Zestaw ceramiki (i nie tylko!), ozdobionej wyszukanymi motywami kujawskim, przedstawiają, wierne niegdysiejszej specjalności swojego miasta, laureatki dwóch II nagród - Bożena Awarska i Wanda Mikołajewska z Włocławka. Zainteresowanie wzbudzają wyróżnione przez jury obrazy Adama Wierzbickiego z Inowrocławia, z gatunku tzw. twórczości naiwnej.

Godny podziwu jest uhonorowany I nagrodą zestaw prac w kategorii zdobienie wnętrz Aleksandry Zawackiej z Wichrowic, a zwłaszcza olbrzymi kolorowy pająk-żyrandol, podarowany Muzeum. Większość prac cechuje wysoki poziom artystyczny, potwierdzający doświadczenie i umiejętności twórców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska