Wręczając nagrody, starosta inowrocławski, Tadeusz Majewski podziękował wszystkim uczestnikom konkursu za ich pasję i twórcze rozwijanie pięknych tradycji kujawskiego folkloru.
W konkursie wzięło udział 32 twórców z rozległego regionu Kujaw. Przedstawili oni 154 prace, z których 125 jury zakwalifikowało na wystawę, a najciekawsze uhonorowało nagrodami i wyróżnieniami. Nagrody ufundował Urząd Marszałkowski w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu i Muzeum, które od 32. lat konsekwentnie patronuje temu środowisku.
Królują hafty i koronki
Tradycyjnie najwięcej, bo aż 61 prac, to hafty i koronki. Najwyższe uznanie i I nagrodę zdobyły prace Małgorzaty Sobota z Inowrocławia. Dwie II nagrody za swoje prace otrzymały: Jadwiga Reska z Radziejowa i Anna Mazurkiewicz z Bielic, III przypadła Małgorzacie Barnat z Łubianki za trzy czepce, a wyróżnienie za czepiec z tiulem i czerwony fartuch - Jadwidze Turkowskiej z Kruszwicy.
Nagrody specjalne za wieloletnią twórczość w tej dziedzinie przyznano: Jadwidze Bogdanowicz i Agnieszce Wolsza z Inowrocławia, Barbarze Kowalskiej i Cecylii Turkowskiej z Kruszwicy Elżbiecie Staszak z Pakości.
Wszystkie rzeźby na wystawie
Rzeźbiarze zgłosili na konkurs 31 prac i wszystkie można podziwiać na wystawie. I nagrodę zdobył Piotr Rajca z Gniewkowa, dwie II - Ryszard Dziedziczak z Włocławka i Krzysztof Zawacki z Wichrowic, trzy III - Lech Karwat i Stanisław Fijołek z Inowrocławia oraz Edward Kozłowski z Otłoczyna.
Przedstawione rzeźby cechuje duża różnorodność tematyczna i materiałowa. Obok tradycyjnych figur i scen sakralnych, głównie z surowego drewna, są barwne rzeźby o tematyce świeckiej, jak np. kapela kujawska, pastuszek i gęsi, a także rybak, woj i inne.
Nie zawiedli, reprezentujący zanikające zawody, kowale. Silnym ośrodkiem tej profesji pozostaje Piotrków Kujawski, skąd wywodzą się trzej autorzy 12 zgłoszonych prac, które wszystkie znalazły się na wystawie. I nagroda trafiła do rąk Andrzeja Schmidta, II dostał Tomasz Schmidt, a wyróżnienie - 18-latek Dariusz Woźniak, co samo w sobie jest budujące. Wykuli oni różne prace - od dużych i małych lichtarzy i świeczników, po ciekawy znak cechowy i piękny, ozdobny krucyfiks.
Jest co podziwiać
Zestaw ceramiki (i nie tylko!), ozdobionej wyszukanymi motywami kujawskim, przedstawiają, wierne niegdysiejszej specjalności swojego miasta, laureatki dwóch II nagród - Bożena Awarska i Wanda Mikołajewska z Włocławka. Zainteresowanie wzbudzają wyróżnione przez jury obrazy Adama Wierzbickiego z Inowrocławia, z gatunku tzw. twórczości naiwnej.
Godny podziwu jest uhonorowany I nagrodą zestaw prac w kategorii zdobienie wnętrz Aleksandry Zawackiej z Wichrowic, a zwłaszcza olbrzymi kolorowy pająk-żyrandol, podarowany Muzeum. Większość prac cechuje wysoki poziom artystyczny, potwierdzający doświadczenie i umiejętności twórców.