Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Co trzecia kobieta chora na raka piersi w naszym regionie umiera. Dlaczego?

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Od momentu pojawienia się pandemii wirusa SARS-CoV-2 liczba wykrytych nowotworów zmniejszyła się o ok. 40 proc.Nie oznacza to niestety spadku rzeczywistej liczby zachorowań. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku bydgoskiego Centrum Onkologii. Tutaj, podkreśla prof. Tomasz Nowikiewicz, koordynator Oddziału Klinicznego Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Bydgoszczy, w 2020 roku leczona była rekordowa liczba chorych - o 15 proc. więcej niż w dotychczas rekordowym pod tym względem "niepandemicznym" 2019 r.
Od momentu pojawienia się pandemii wirusa SARS-CoV-2 liczba wykrytych nowotworów zmniejszyła się o ok. 40 proc.Nie oznacza to niestety spadku rzeczywistej liczby zachorowań. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku bydgoskiego Centrum Onkologii. Tutaj, podkreśla prof. Tomasz Nowikiewicz, koordynator Oddziału Klinicznego Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Bydgoszczy, w 2020 roku leczona była rekordowa liczba chorych - o 15 proc. więcej niż w dotychczas rekordowym pod tym względem "niepandemicznym" 2019 r. Dariusz Bloch
Rak piersi jest najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym u kobiet. Niestety, co trzeciej z nich nie udaje się uratować. O sytuacji w Kujawsko-Pomorskiem pod względem zachorowalności na raka piersi rozmawiamy z prof. nadzw. dr. hab. n. med i n. o zdr. Tomaszem Nowikiewiczem, koordynatorem Oddziału Klinicznego Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Bydgoszczy, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie chirurgii onkologicznej.

Zobacz wideo: Kiedy szczepimy dzieci przeciw koronawirusowi?

Według najświeższych statystyk (2018 r.), województwo kujawsko-pomorskie plasuje się w połowie stawki pod względem liczby zachorowań na raka piersi. Współczynnik surowy, określający liczbę zachorowań na 100 tys. badanej populacji, wynosi 102,5 osób. Według współczynnika standaryzowanego wynik jest bardziej optymistyczny - to 57 chorych na 100 tys. badanych. Jednak chorych, jak pokazują dane, jest coraz więcej.

Chorych na raka piersi przybywa

- W skali kraju przekroczyliśmy granicę 100 zachorowań na 100 tys. Polek. A jeszcze kilka lat temu przejmowaliśmy się tym, że ten współczynnik będzie wyższy niż 90 - mówi prof. Tomasz Nowikiewicz. - W ciągu ostatnich 2-3 dekad liczba chorych na raka gruczołu piersiowego wzrosła dwukrotnie. W przypadku zachorowań na wszystkie nowotwory złośliwe 10 lat temu statystyki mówiły o 140 tys. chorych Polek i Polaków. W 2020 r. liczba ta wzrosła do prawie 200 tys. nowych przypadków.

W województwie kujawsko-pomorskim (i podobnie na terenie całego kraju) rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet. Co czwarty nowotwór złośliwy u kobiet to rak piersi. Ten rodzaj nowotworu jest również przyczyną zgonów pacjentów onkologicznych, wyprzedzając ostatnio pod tym względem zachorowania na raka płuca oraz na raka jelita grubego.

Daj Boże, zobaczyć żywego lekarza [komentarz]

- W Polsce umiera co trzecia chora z rakiem piersi (dane za 2018 r. - dop. aut.). Współczynnik surowy wynosi 39 zgonów na 100 tys. mieszk. Współczynnik standaryzowany to 16,3/100 tys. osób. W 2018 r. rak piersi był przyczyną blisko 16 proc. zgonów z przyczyn nowotworów złośliwych - podsumowuje nasz rozmówca. Liczby te nie różnią się dla poszczególnych województw - w tym kujawsko-pomorskiego.

Diagnostyka w czasach koronawirusa

W czasie pandemii zmniejszyła się liczba wykrytych nowotworów. Nie ma jednak powodów do radości...

- W ostatnim czasie prof. Cezary Szczylik alarmował, że od momentu pojawienia się pandemii wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2 liczba wykrytych nowotworów zmniejszyła się o ok. 40 proc. Nie oznacza to niestety spadku rzeczywistej liczby zachorowań - mówi nam prof. Tomasz Nowikiewicz.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku bydgoskiego Centrum Onkologii. Tutaj, podkreśla nasz rozmówca, w 2020 roku leczona była rekordowa liczba chorych na nowotwory złośliwe piersi - o 15 proc. wyższa niż w dotychczas rekordowym pod tym względem "niepandemicznym" 2019 r.

- Zrobiliśmy wszystko, żeby utrzymać dotychczasowy poziom przyjęć pacjentek z podejrzanymi zmianami gruczołu piersiowego. Przez cały czas pandemii mieszkanki województwa kujawsko-pomorskiego (i nie tylko) miały możliwość wykonania w Centrum Onkologii niezbędnych badań diagnostycznych - zaznacza prof. Tomasz Nowikiewicz.

Jak dodaje, niestety, nie pod każdym względem sytuacja rysuje się tak dobrze.

- Zauważyliśmy, że zgłaszające się do nas chore zostały zdiagnozowane w wyższym stopniu zaawansowania choroby niż w latach poprzednich - przyznaje nasz rozmówca. - To niestety będzie miało niekorzystny wpływ na wyniki rozpoczętego leczenia.

Profilaktyka raka piersi. Bada się tylko 40 proc. kobiet


W Polsce od wielu lat działa program wczesnego wykrywania raka piersi z wykorzystaniem mammografii skryningowej. [b]Z tego badania co 2 lata - bezpłatnie i bez skierowania - mogą skorzystać panie w przedziale wiekowym 50-69 lat, gdzie liczba zachorowań jest największa (50 proc.).

Wynik i zalecenia badane otrzymają pocztą na adres domowy.

- Mogłoby się wydawać, że takie badanie będzie cieszyło się dużą popularnością. Ale zgłaszalność nadal jest na poziomie - w porywach - do 40 proc. A należy podkreślić, że wczesna diagnoza ma duży wpływ na skuteczność leczenia - podkreśla prof. Tomasz Nowikiewicz.

Jak dodaje, wystarczy spojrzeć na kraje Europy Zachodniej czy Stany Zjednoczone, gdzie 5-letnie przeżycia to min. 80 do nawet 90 proc. chorych na raka piersi. W Polsce - 77-78 proc.

- Cały czas istotnym problemem jest to, że zbyt duża część Polek nie chce się badać. W zbyt wielu przypadkach pierwsza wizyta u lekarza ma miejsce w momencie, kiedy podejrzana zmiana jest bardzo zaawansowanym procesem nowotworowym - podkreśla prof. Tomasz Nowikiewicz.

Przypominamy, w sierpniu, mieszkanki m.in. województwa kujawsko-pomorskiego w wieku 50-69 lat będą mogły bezpłatnie przebadać się w mobilnych punktach badań. Zapisy pod nr tel.: 58 666 24 44. We wtorek, 24 sierpnia, mammobus stanie przy ul. Klińskiego 5 we Włocławku. W Bydgoszczy mobilny punkt badań zaparkuje w dniach 27-28 sierpnia na parkingu Kauflandu przy ul. Skarżyńskiego 8. O akcji więcej TUTAJ.

O badaniach nie powinny zapominać także panie z innych grup wiekowych. 1/3 zachorowań na raka gruczołu piersiowego przypada na pacjentki w wieku między 30. a 49. rokiem życia. Pozostałe przypadki to panie 70+ oraz poniżej 30. roku życia. Oprócz mammografii (w określonych grupach wiekowych), warto wykonywać badanie USG. Nie należy także zapominać o samobadaniu piersi, które powinno mieć miejsce raz w miesiącu, w stałym dniu cyklu miesiączkowego.

Nowotwór piersi. Jak go rozpoznać?

- O nowotworze mogą świadczyć wszelkie zmiany w obrębie piersi – wyciek z brodawki, czasami dyskretne wciągnięcie brodawki czy zaciągnięcie skóry oraz zmiany w obrębie samej brodawki (owrzodzenie, drobny ubytek). Najczęściej jednak jest to nowo stwierdzone niebolesne zgrubienie, którego wcześniej nie było - wymienia prof. Tomasz Nowikiewicz. – Każda z Pań, która zauważyły jakąkolwiek z tych zmian, beż żadnego problemu mogą zgłosić się do lekarza rodzinnego, który wystawi im kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego (karta DILO). Karta ta daje możliwość przyjęcia w konkretnej poradni w Centrum Onkologii, by możliwie najszybciej wykonać wszystkie niezbędne badania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kujawsko-Pomorskie. Co trzecia kobieta chora na raka piersi w naszym regionie umiera. Dlaczego? - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska