Kujawsko-Pomorskie. Ile trzeba zarabiać, żeby być klasą średnią? "Na pewno nie 4 - 6 tys. zł netto" [kwoty]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
W kwietniu bieżącego roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto na Kujawach i Pomorzu wyniosło 5059,47 zł (3 655 zł netto) Archiwum/Polska Press
Co trzeci Polak (35 proc.) zalicza siebie do klasy średniej. 36 proc. badanych uważa, że do klasy średniej należą Polacy, którzy zarabiają miesięcznie na rękę między 4 a 6 tys. zł. Ekspert z Kujaw i Pomorza: - To żadna klasa średnia!

Zobacz wideo: Co się stało z polską klasą średnią?:

Ile klasy średniej na Kujawach i Pomorzu?

W kwietniu bieżącego roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto na Kujawach i Pomorzu wyniosło 5059,47 zł (3 655 zł netto) i było o 11,0 proc. wyższe niż rok wcześniej. Za to w marcu br. to było więcej: 5258,38 zł brutto (3 796 zł netto).

W marcu i kwietniu zajęliśmy pod tym względem 10. lokatę w rankingu województw. To nie najgorzej, bo bywały lata, gdy byliśmy na 2. miejscu od końca. Nasze wypłaty są o 13 proc. niższe niż średnia w kraju (5805,72 zł). Najlepiej zarabiają pracownicy na Mazowszu (6904,91 zł) i Dolnym Śląsku (6035,47 zł).

Najgorzej zaś płacą w województwach warmińsko-mazurskim (4682,33 zł), świętokrzyskim (4739,99 zł) oraz lubelskim (4763,81 zł).

- Jeśli ktoś mi powie, że do średniej klasy można zaliczyć osobę, która zarabia na rękę 4 - 6 tys. zł miesięcznie, to ja się z nim nie zgodzę - twierdzi Mirosław Ślachciak, prezes Pracodawców Pomorza i Kujaw. - Bo osobie z klasy średniej powinny zostać z pensji jakieś oszczędności, a w tym przypadku to niemożliwe. 10 tysięcy zł netto miesięcznie - to jest właśnie minimalna wypłata pracownika klasy średniej.

W naszym regionie, gdzie średnia pensja wynosi 3655 zł na rękę, na pewno jest dużo mniej przedstawicieli "średniaków" niż np. na Mazowszu czy Dolnym Śląsku.

Polecamy także: Na Kujawach i Pomorzu przybyło milionerów. Padł rekord! Ilu ich żyje wśród nas i kim są? [liczby, stawki]

Jedna trzecia Polaków (35%) zalicza siebie do klasy średniej, a 30% uważa, że trochę do niej należy, a trochę nie. 23% nie zalicza siebie do klasy średniej, a 12% badanych odpowiedziało, że nie wie, czym jest klasa średnia - tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Według 36% Polaków klasę średnią tworzą osoby zarabiające od 4 do 6 tys. zł miesięcznie na rękę. Prawie co czwarty badany (24%) uważa, że do klasy średniej należą osoby zarabiające między 2 a 4 tys. zł, ale również prawie co czwarty (23%) sądzi, że między 6 a 8 tys. zł. Tylko 7% uważa, że osoby z klasy średniej zarabiają powyżej 10 tys. zł netto.

Klasa średnia - różnie to rozumiemy

Badanie pokazuje, że w kontekście zarobków klasa średnia jest inaczej rozumiana przez osoby, które siebie do niej zaliczają, a inaczej przez osoby, które uważają, że do niej nie należą. Wśród osób, które zaliczyły się do klasy średniej, najwięcej, bo 38% uważa, że klasa średnia zarabia między 4 a 6 tys. zł miesięcznie na rękę, ale już wśród tych osób, które nie zaliczyły się do tej klasy, przeważają odpowiedzi, że klasa średnia zarabia więcej, bo między 6 a 8 tys. zł.

Wśród wyborców zarówno partii rządzącej, jak i ugrupowań opozycyjnych dominuje przekonanie, że osoby z klasy średniej zarabiają miesięcznie na rękę między 4 a 6 tys. zł. Jeśli chodzi o definiowanie zarobków klasy średniej, to odpowiedzi wyborców Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 Szymona Hołowni i Lewicy są na dość zbliżonym poziomie. Na tym tle wyróżniają się odpowiedzi wyborców PiS, z których co czwarty (25%) uważa, że do klasy średniej należą Polacy zarabiający między 2 a 4 tys. zł. Wśród wyborców partii opozycyjnych pogląd ten podziela między 12% a 16% badanych.

Kujawsko-Pomorskie. Ile trzeba zarabiać, żeby być klasą średnią?

Większość Polaków (65%) uważa, że państwo powinno dążyć do takiego rozwoju gospodarki, żeby ludzie bogacili się dzięki swojej pracy, ale już prawie co trzeci (30%) popiera model państwa, w którym wszyscy obywatele zarabiają na podobnym, średnim poziomie. Tylko 5% uważa, że państwo powinno dążyć do takiego rozwoju gospodarki, żeby ludzie się bogacili dzięki dodatkom socjalnym.

Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 Szymona Hołowni, ale również wśród wyborców Lewicy zdecydowanie dominuje przekonanie, że państwo powinno dążyć do tego, żeby ludzie bogacili się dzięki swojej pracy (odpowiednio: 80%, 80%, 78%). W elektoracie Prawa i Sprawiedliwości takich osób jest zdecydowanie mniej, bo 60%. Co trzeci wyborca PiS (34%) opowiada się za modelem państwa, w którym wszyscy zarabiają na podobnym, średnim poziomie i to przekonanie jest prawie dwukrotnie częstsze niż wśród wyborców partii opozycyjnych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie